İçişleri Bakanlığı: Polis Olmanın Şartları Değişiyor

29.09.2019
A+
A-
İçişleri Bakanlığı: Polis Olmanın Şartları Değişiyor

Polis olmak, akademiye girmek her Türk gencinin hayalleri arasında başı çekiyor. Ülkemizin iç güvenliğini sağlayan polislerimiz, gece gündüz bizim için görev yapıyorlar. Ama tabii ki polis olmak için hem fiziksel hem de yasal olarak yerine getirilmesi gereken yükümlülükler bulunuyor. İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamaya göre polis olmanın şartları değişecek.

Polis olmak isteyen veya mesleğe geri dönmek isteyenleri ilgilendiren duyuruya göre Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği’nde değişikliğe gidileceği açıklandı. Yeni düzenlemelere göre artık adaylarda aranan sağlık yükümlüleri de değişmiş olacak.

Polis olma şartları neler?

Artık yeni düzenlemeye göre polislik sınavlarını başarılı şekilde tamamlayan adaylardan giriş sağlık raporu şartı getirildi. Tam teşekküllü hastanelerden alınması zorunlu olacak olan giriş sağlık raporun A dilimi sağlık yönetmeliğine uygun olmaması dahilinde adaylar polis olamayacaklar.

Yapılan duyuruya göre polis akademilerinden mezun olanların veya kamu dairelerine ilk defa girecek olanların A-B-C dilimi sağlık yönetmeliğine uygunluğu aranacak. Şayet bu yönetmeliklere uyuluyor ise polisliğe atanmak için adaylar hak kazanacak. Ama D dilimi sağlık yönetmeliğine uymayanlar atanamayacak. Bu kişi Emniyet Müdürlüğü dışındaki devlet dairelerine atanabilecekler. Ayrıca E dilimi sağlık yönetmeliğine uymayanlar da yine Emniyet Müdürlüğü’ne atanamayacaklar.

İstenilen rapor nedir?

polis olmanın şartları

Psikiyatrik hastalıklar dışında şayet adayın sağlık sıkıntısı D dilimi yeni yönetmeliğe uymuyorsa sağlık komisyonu heyeti tarafından değerlendirmeye alınacak. Ama eğer heyet de kararsız kalırsa birim amirlerinden yardım istenilecek.

Resmi Gazete’de yayınlanan duyuruya göre D dilimi sağlık yönetmeliği Emniyet Müdürlüğü’nde çalışılması için aşılması gereken en zor dilim olacak. Eğer polis olmak isteyen adayın psikiyatrik rahatsızlığı bulunuyorsa yine sağlık komisyonu heyeti toplanacak ve adayın iş güvenliğini bozup bozmadığına bakılacak. Etrafına tehlike arz edip edilmediğine de bakılacak olan adayın polis olup olamayacağı son kararını heyet verecek.

Ama yine heyet bu durumda da kararsız kalırsa birim amirlerinden ve hastanın tedavi gördüğü psikiyatriden yardım istenilecek. Adayın durumunun değerlendirilmesinin ardından ise heyet son kararını söyleyecek.

polis alım şartları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.