Kimler Asker Olamaz ?

29.09.2019
A+
A-
Kimler Asker Olamaz ?

Kimler Asker Olamaz?

Bütün milletler için her zaman en önemli mesleklerden biri sayılan askerliğin, Türk milleti için çok daha ayrı bir yeri ve önemi vardır. Ancak herkes asker olamaz. Kimler asker olamaz diye soracak olursanız, asker olunması için aranan belirli şartları sağlayamayanlar asker olarak alınmaz ve görevlendirilmez. Anayasada 20 yaşını dolduran, bedenen ve ruhen sağlıklı olan bütün erkek bireyler askerlik yapmak zorundadır ibaresi yer almaktadır. Askerlik yaşına gelmiş bireyler ilk ve son yoklamaların ardından askere alınmaktadır.

İlk yoklama aşamasında bireylerin kimlik doğrulama bilgileri gerçekleştirilirken, son yoklamada sağlık bilgileri kontrol edilmektedir. Böylece fiziki açıdan ve sağlık açısından askere elverişli olup olmadığı belirlenmektedir. Yapılan yoklama itibariyle 111. Askerlik ve askere alma kanun maddesinin 36. maddesinde belirtilen durumlara uyanlar askerlikten muaf tutulmaktadır.

Kimler Askerlikten Muaf Sayılırlar?

  • Kimler asker olamaz kıstasları arasında ilk sırada bedenen askerliğe alınacak yaşa geldiği halde gerekli sağlık testlerinde gelişmediği ve askerlik için fiziki açıdan uygun olmadığı tespit edilenler askerlikten muaf sayılırlar.
  • Uzun süreli tedaviye gereksinim duyacak olanlar askerlikten muaf sayılırlar. Kanser ve türevi hastalık durumları bu gruba girmektedir. Ancak bunu bir sağlık raporu ile belgelemeleri gerekmektedir.
  • Askerlik çağına geldi halde adli ya da idari soruşturması ve kovuşturması olanlar veya hüküm alan mahkumlar cezalarını bitirene kadar askerlikten muaf sayılırlar.
  • 29 yaş sınırına kadar yurt içinde ve yurt dışında hiç fark etmeden eğitim gören öğrenci konumundaki kişiler askerlikten muaf sayılırlar.
  • Yine kimler asker olamaz sorusuna cevaben göreve başlayan bütün devlet memurları adaylıkları kalkana kadar talep etmeleri durumunda askerlikten muaf sayılırlar.
  • Yabancı ülkelerde oturma izni bulunan kişiler bu durumlarını belgelerlerse 38 yaşına kadar askerlikten muaf sayılmaktadırlar.
  • 148 kg ve üzerinde olan kişiler her sene doktora gitmek şartıyla bu durumda olmaya devam ederlerse askerlikten muaf sayılırlar.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.