Asker harçlığı ne kadar?

Asker harçlığı ne kadar?

Askerlik, her Türk gencinin yerine getirmekle mükellef olduğu bir vatani görevdir. Her Türk asker doğar sloganı boşuna denmemiştir. Ama askere gittiği için gençler çalışamıyor haliyle ihtiyaçlarını karşılayamıyorlar. Bu durumda gençlerin ihtiyaçlarını devlet üstlenerek askerlere belli miktar para ödüyor. Peki devlet asker harçlığı ne kadar ödüyor?

Devlet asker harçlığı ne kadar ödüyor?

asker harçlıkları ne kadar?

Askerlikle alakalı yasal düzenlemeler neticesinde artık vatani görevini yerine getiren askerlere ödenecek ödemeler de değişti. Olayla ilgili açıklama yapan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar müjdeyi vermiş ve askerlik görevini yapan gençlerin maddi sıkıntılar yaşamaması için asker harçlığının arttığını söylemişti.

1111 askerlik yasası kapsamında değiştirilen harçlıkların artık asker harçlığı ne kadar merakını ortadan kaldırdı. 2018 döneminde 100 ile 250 TL arası değişen harçlıklar, Doğu bölgesinde askerlik yapan erbaşlar için 220 TL ve normal statüde görev yapanlar için ise 110 Tl idi. Normal asker statüsünde görevini onbaşı olarak yerine getiren askerler ise 130 TL harçlık alıyorlardı.

Değişen askerlik yasası ile alakalı açıklama yapan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni ücretlerin yakın zamanda açıklanacağını belirterek, ücret konusunda hala görüşmelerin yapıldığını belirtti. Bakanlıklar arası görüşülen ücretlerin en kısa sürede yine Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından açıklanması bekleniyor.

Asker harçlığı nedir?

Askerliklerini er ve erbaş olarak yapanların rahat etmesi, sıkıntı çekmemesi için devlet tarafından ödenen harçlıklara asker harçlığı denir. Asker harçlığı yasal hükümler doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı er ve erbaşlara ödenir.

Askerlikte hem ailelerine maddi yük olmamaları hem de harçlıklarını çıkarmaları için ödenen askerlik harcı, her ay düzenli olarak askerlerin banka hesabına yatırılır.

Sözleşmeli er ve erbaşların maaşı ne kadar?

Düzenlenen yasa çerçevesinde sözleşmeli er ve erbaşların da maaşlarına zam yapıldı. Yapılan zam açıklamasına göre Batı bölgesinde görev yapan askerler 3 bin 750 TL maaş alacak iken Doğu bölgesinde görev yapan askerler ise 4 bin ile 4 bin 500 TL arası maaş alacaklar.

Doğu bölgesinde görev yapan askerlerin maaşları Batı bölgesinde görev yapan askerlere nazaran biraz daha arttı tabii ki.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.