İşçi Kıdem Tazminatı İçin Askere Gitmeden Ne Zaman İşten Ayrılmalı?

28.09.2019
A+
A-
İşçi Kıdem Tazminatı İçin Askere Gitmeden Ne Zaman İşten Ayrılmalı?

Askere yeni gidecek her gencin aklındaki sorulardan birisi de işten ne zaman ayrılacağım oluyor. Zira askere gitmek için işten ayrılmak kıdem tazminatı verilme sebebi oluyor. Kıdem tazminatından faydalanmak isteyen gençler askere gitmeden ne zaman işten çıkması gerektiğini bilmiyorlar.

İş verenlerin bazıları askere gidecek işçilerinin teslim olmadan birkaç güne kadar çalışmasını istiyor ki maalesef buna hakları da var. Henüz yasa ile alakalı bu konuda bir çalışma yapılmamış ve tatil veya aile ziyaretleri için işten erken ayrılmak isteyen asker adaylarının kıdem tazminatı koruma altına alınmamıştır.

Kıdem tazminatı için ne kadar çalışmak gerekiyor?

kıdem tazminatı

Askeriyeye gitmek için işten ayrılmak isteyen bir genç, en az 1 yıl aynı yerde sigortalı şekilde çalışıyor olmalı. 1 yıl ve üzeri süreyle aynı yerde çalışanlar askere gitmek için işten ayrıldıklarında kıdem tazminatı hakkı kazanabiliyorlar. Lakin yukarıda da belirttiğimiz gibi gençlerin kışlaya teslim olmalarına birkaç gün kalaya kadar çalıştırılabiliyorlar.

Kıdem tazminatı için işçi kanıtlamak zorunda

Askere gidecek işçi, askere gideceğini iş verene belgeleriyle kanıtlamak zorunda. Bu belge de tabii ki askerlik sevk belgesi oluyor. Zira işçi sevk kağıdını iş verene göstermez ise, iş veren tazminat ödemek zorunda olmuyor. Buna benzer bir olay yaşanmış ve durum yargıya taşınmıştı.

Peki işçi işten ne zaman ayrılmalı?

Bu konuyla ilgili de yasada herhangi bir güvence altına alan madde bulunmuyor. Lakin yine yargıya göre işçinin işten ayrılması ile askere gitmesi arasında oldukça makul süre olmak zorunda. Kıdem tazminatı ödenmesi için işçinin işten ayrılış tarihiyle askeriyeye teslim olma tarihi baz alınıyor. Şayet bu iki tarihin arası makul ise, işçi kıdem tazminatı almaya hak kazanıyor.

Yine ülkemizde yaşanan benzer olaylarda Yüksek Mahkeme, işten ayrılma sürecini beş aya kadar kabul ederek, kıdem tazminatı ödenmesine karar vermiştir. Ama uzmanlara göre bu her zaman geçerli olmayabilir. Zira yukarıda da belirttiğimiz gibi yasa ile belirtilmiş belli bir süre bulunmuyor. Bundan dolayı da şayet askere gidecekseniz olabildiğince askere gitmeye yakın işten ayırlmanızda fayda var.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.