F-16 ÖZGÜR Hava Kuvvetlerine Teslim Edildi

18.05.2023
A+
A-
F-16 ÖZGÜR Hava Kuvvetlerine Teslim Edildi

Türk Hava Kuvvetleri, ÖZGÜR Projesi‘nin bir parçası olarak modernize edilen ilk F-16 Blok 30 savaş uçağını teslim aldı. Milli mühimmatlar, F-16 ÖZGÜR‘e entegre edilebilecek şekilde kullanılabilecek.

ÖZGÜR Projesi, Türk savunma sanayiinin en önemli projelerinden biri olup, ilk teslimatı gerçekleştirildi. Türk Hava Kuvvetleri’ne modernize edilen ilk F-16 Blok 30 ÖZGÜR Uçağı teslim edildi. Teslimatların hız kesmeden devam etmesi bekleniyor.

https://twitter.com/AskeriyeCom/status/1659238838852632576
f-16 özgür uçağı
f-16 özgür uçağı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Savunma sanayimizin yerli ve milli sistemlerle ÖZGÜR’leştirdiği ilk F-16 uçaklarını teslim ettik. Bundan sonra F-16’larımız, daha ileri kabiliyetlere sahip, modernize olmuş bir şekilde Hava Kuvvetlerimizin hizmetinde olacak. Türkiye Yüzyılı’na armağan olsun!” ifadelerine yer verildi.

Yeni F-16 Uçaklarına hangi ekipmanlar entegre edilecek?

Türkiye, milli imkanlarla gerçekleştirilen ÖZGÜR Projesi sayesinde F-16 savaş uçaklarına milli mühimmatlar, elektro-optik sistemler ve aviyonikleri entegre edebilecek. Milli görev bilgisayarı ve harekat uçuş yazılımı, F-16’ya entegre edildi. Ayrıca F-16 ÖZGÜR uçağıyla birlikte Türk Hava Kuvvetleri envanterine bir dizi kritik aviyonik sistem de dahil edildi.

f-16 özgür uçağı mühimmatları
f-16 özgür uçağı mühimmatları

ÖZGÜR Projesi ilk aşamada F-16 Blok 30 savaş uçaklarına uygulanacak ve daha sonra Blok 40 ve Blok 50 konfigürasyonundaki F-16’lar da entegre edilecek. GÖKDOĞAN, BOZDOĞAN, GEZGİN, ATMACA, ÇAKIR, GÖKHAN, ASELPOD, EHPOD ve SOM gibi önemli füzeler ve podlar da bu sayede F-16’larla kullanılabilecek.

Proje AdıTeslim Edilen Uçak ModeliEntegre Edilen Milli Mühimmatlar
ÖZGÜR ProjesiF-16 Blok 30GÖKDOĞAN, BOZDOĞAN, GEZGİN, ATMACA, ÇAKIR, GÖKHAN, ASELPOD, EHPOD, SOM
F-16 Özgür için mühimmatlar

Aviyonik modernizasyon projesi, ilk olarak F-16 Blok 30 savaş uçaklarına uygulandı. Bu proje, milli görev bilgisayarı, sistem arayüz birimi, kokpit üst ön kontrol paneli, yakıt hidrolik göstergesi, motor gösterge ekranı, acil durum göstergesi, milli ses emniyeti cihazı, milli dost-düşman tanımlama (IFF) sistemi, çok modlu alıcı, ataletsel seyrüsefer sistemi, arayüz körleme birimi, orta kokpit gösterge isi ve renkli çok işlevli gösterge entegrasyonunu içermektedir. Bu modernizasyon projesi, F-16 savaş uçaklarının aviyonik sistemlerini güncelleyerek milli teknolojileri kullanmalarını sağlamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.