Jobaria Çok Namlulu 122mm’lik Roketatar Sistemi (ÇNRA)

<strong>Jobaria Çok Namlulu 122mm’lik Roketatar Sistemi (ÇNRA)</strong>

Jobaria roketatar Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından geliştirilse de tasarımı bize aittir. Muhteşem gövde yapısı onu hem ergonomik ve fonksiyonel olarak daha kullanılabilir hale getirmiştir. Yan döndüğünde sırası ile tüm roketleri peş peşe uzun menzilli olarak atabilmektedir. Jobaria Çok Namlulu 122mm’lik Roketatar Sistemi (ÇNRA), Guinness Dünya Rekorları’na girmiştir.

2013 yılında ilk kez halka tanıtılan Jobaria, Birleşik Arap Emirlikleri’nin isteği üzerine Roketsan tarafından geliştirilmiştir. Sistem, Roketsan’ın TR-122 model 122mm roketini kullanmaktadır ve diğer benzer sistemlerden farklılık gösteren özelliği, hızlı atışa hazır mühimmat kapasitesidir.

Jobaria Roketatarın Atış Hızı ve Menzili

Jobaria TR-122
Jobaria TR-122

Bu sistem toplamda 240 adet roket taşıyabiliyor. Bu roketlerin adına ise TR-122 roket adı veriliyor. Tasarımı bize ait olan Jobaria TR-122 SAKARYA ÇNRA, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılan bir sistemdir. Fakat Jobaria, tam bir salvoda tam tamına 240 adet TR-122 roketini ateşleyebilme yeteneğine sahiptir. Oshkosh marka bir çekici ve 10 tekerlekli bir römork üzerine inşa edilen Jobaria, tam salvosuyla 4 km²’lik bir alanı tahrip edebilir. Bu nedenle, 2018 yılında “Tube sayısına göre en büyük roket topçusu” olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na kaydedilmiştir.

Jobaria TR-122 roket atışı
Jobaria TR-122 roket atışı
SistemTR-122 SAKARYA ÇNRAJobaria
Roket Taşıma Kapasitesi40 adet TR-122 roketi240 adet TR-122 roketi
PlatformOshkosh marka çekici ve 10 tekerlekli römorkRömork üzerine inşa edilen
Tahrip Edilebilen AlanTek bir salvoda 4 km²Tek bir salvoda 4 km²
Guinness RekoruTube sayısına göre en büyük roket topçusu (2018)
Jobaria TR-122 Sakarya ÇNRA Özellikleri

Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci’den gelen bililere göre Jobaria sisteminin hâlâ aktif olarak kullanıldığını belirtti. Muhtemelen birkaç tane daha Jobaria üretilirse, Roketsan TR-122 teslimatlarıyla cirosunu katlayabilir. Kim bilir, ileride Körfez bölgesinden Jobaria için yeni talepler gelme olasılığı da vardır.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.