ASELSAN GÖKDENİZ Savunma Sisteminin Entegresi Yapıldı

ASELSAN GÖKDENİZ Savunma Sisteminin Entegresi Yapıldı

GÖKDENİZ YHSS (Yakın Hava Savunma Sistemi) Aselsan tarafından geliştirilen 35 mm Parçacıklı Mühimmat (ATOM) ile birlikte kullanılan bir nokta savunma sistemidir. MİLGEM ise Denizaltı Savunma Harbi ve Keşif Karakol Gemisi olarak tanınıyor. İşte ASELSAN Gökdeniz savunma sistemi bu gemiye entegre edilerek kullanıma başlandı. Bu sistem, gemi üzerine yerleştirildiği noktada anti-gemi füzelerini etkisiz hale getirebilme yeteneğine sahiptir.

Aselsan Gökdeniz Savunma Sistemi

Otomatik Şeritsiz Mühimmat Besleme Mekanizması sayesinde, sistem aynı anda parçacıklı mühimmat ve klasik tahrip (HEI) mühimmatını yükleyebilir ve hedefin özelliklerine bağlı olarak istenilen mühimmatı seçebilir. GÖKDENİZ, geminin savunmasını etkin bir şekilde gerçekleştirebilmek için anti-gemi füzelerinin yanı sıra helikopterler, uçaklar, insansız hava araçları ve su üstü araçları gibi tehditlere karşı da kullanılabilir.

Rakiplerine Göre GÖKDENİZ Nasıl?

aselsan gökdeniz
aselsan gökdeniz

GÖKDENİZ rakiplerinde bulunan diğer savunma sistemlerinden çok daha yetenekli olduğu söyleniyor. ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, “GÖKDENİZ Yakın Hava Savunma Sistemi, üzerinde konuşlu bulunduğu gemiyi hedef alan anti-gemi füzelerini imha edebilen nokta savunma sistemi olarak öne çıkıyor. ASELSAN’ın geliştirdiği 35 mm Parçacıklı Mühimmat (ATOM) ile birlikte yüksek etkili menzile sahip olan sistem, parçacıklı mühimmat ve klasik tahrip mühimmatının aynı anda yüklenmesine ve hedef tipine uygun olarak istenen mühimmatın seçilmesine olanak sağlıyor.” diye konuştu.

GÖKDENİZ’in Genel Özellikleri

GÖKDENİZ YHSS Genel ÖzellikleriGÖKDENİZ Kabiliyet Gösterimi
Stabilize silah kulesi3-B Arama Radarı (Opsiyonel)
Atış Kontrol Radarı ve E/O algılayıcıları barındıran Entegre Takip Platformu ile hassas hedef takibiSavaş Yönetim Sistemi’ne entegre operasyon
Tam otonom işletim kabiliyeti35 mm KDC-02 tipi çift namlulu silah sistemi ile yüksek ateş gücü (1100 atım / dakika)
Parçacıklı mühimmat ve klasik tahrip (HEI) mühimmatının aynı anda yüklenmesine ve tercih edilen mühimmatın istenen anda seçilerek atılmasına olanak tanıyan Otomatik Şeritsiz Mühimmat Besleme Mekanizması (OŞMBM)Ön prototip ile Dz.K.K.lığı envanterinde bulunan gemi üzerinde Mayıs 2018’de atışlı testler gerçekleştirilmiştir.
Füze saldırısı şeklinde >180 m/s yüksek hızlı hedef“Sea-skimming” senaryo
Tam otonom tespit, takip ve ateş altına almaUzun menzilde imha

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.