Hensoldt, Ukrayna’ya TRML-4D Radarı Sağladı

Hensoldt, Ukrayna’ya TRML-4D Radarı Sağladı

Alman sensör uzmanı Hensoldt, 16 Mayıs 2023 tarihinde Ukrayna’ya altı adet mobil TRML-4D hava gözetleme ve hedef tespit radarı sağlamak üzere bir sözleşme imzaladı. 100 milyon avrodan fazla değere sahip olan siparişin bir parçası olarak, radarlar Ukraynalı radar operatörlerinin eğitiminden sonra yılın ikinci yarısında teslim edilecektir.

Hensoldt, IRIS-T SLM hava savunma sisteminin bir parçası olarak Ukrayna için zaten birkaç TRML-4D radarına sahipti. Şirketin basın açıklamasında, Hensoldt CEO’su Thomas Müller, “Ukrayna’ya altı adet ek TRML-4D radarıyla destek olmaktan memnuniyet duyuyoruz, bu da Ukrayna’nın hava gözetleme ve hava savunma sensör ağına daha da güç katacaktır” şeklinde açıklamada bulundu. “TRML-4D’den gelen bilgiler, Ukrayna’nın ulusal hava durumu görüntüsüne katkıda bulunarak Ukrayna vatandaşlarını korumaktadır. Bu çok ihtiyaç duyulan ekipmanı kısa sürede teslim edebildiğimiz için gurur duyuyoruz.”

TRML-4D keşif radarı ukrayna
TRML-4D keşif radarı ukrayna

TRML-4D Hava Savunma Radarı Özellikleri

TRS-4D/TRML-4D Radar Ailesi, HENSOLDT’ün en son C-Band (NATO G-Band) deniz ve karada kullanılan ileri teknolojiye sahip taktik radar üyelerini kapsar. TRS-4D/TRML-4D Radar Ailesi üyeleri, tanınmış taktik resimler ve silah atama sunarak çok fonksiyonlu gözetleme ve hedef tespiti sağlar. TRML-4D, çoklu dijital oluşturulmuş ışınlara sahip en son galyum-nitrit tabanlı aktif elektronik taramalı dizi (AESA) radar teknolojisini kullanmaktadır.

Çoklu dijital olarak oluşturulmuş ışınlarla en gelişmiş katı hâl Gallium Nitride Aktif Elektronik Taramalı Dizi (AESA) sensör teknolojisine dayanan TRML-4D, yakın ve uzun menzilli hava-kara tespiti ve silah atama için tasarlanmıştır. Özellikle küçük, hızlı ve düşük uçan ve/veya manevra yapan seyir füzeleri, uçaklar ve süzülen helikopterler gibi çeşitli hava hedeflerini tespit etme, takip etme ve sınıflandırma yeteneğine sahiptir.

BilgiAçıklama
ÜreticiHensoldt
Sözleşme Tarihi16 Mayıs 2023
Teslimatİkinci yarı 2023
Radar TipiTRML-4D
Radar Sayısı6 adet
Sipariş Değeri100 milyon avrodan fazla
Ukrayna’daki amaçHava gözetleme ve hava savunma sensör ağını güçlendirmek
Operatör EğitimiUkraynalı radar operatörlerinin eğitimi gerekiyor
ÖzelliklerGallium-nitrit tabanlı AESA radar teknolojisi, dijital olarak oluşturulmuş çoklu ışın, düşük radar kesitli hedeflerin takibi
Menzil250 km
Hedef TakibiSavaş uçakları için 120 km’den daha fazla, süpersonik füzeler için 60 km’den daha fazla
Tamir Süresi0.5 saatten daha az
Bakım ve TestDahili test ekipmanları ile kolay bakım ve minimum süre zarfında
Hedef Tespit KapasitesiYaklaşık 1,500 hedef aynı anda tespit edilebilir ve takip edilebilir
TRML-4D Hava Savunma Radarı Özellikleri
  • Eş zamanlı çoklu ışın ve Doppler işlemesinin benzersiz bir konsepti, yüksek güncelleme hızında tüm operasyonel görevlerin güvenilir performansını sağlar.
  • Karmaşık gürültü ortamlarında ve yüksek hedef yoğunluklarında bile mükemmel performans gösterir.
  • Kısa menzil ve orta menzilli yüzey-hava füze sistemlerine destek sağlar.
  • Sürekli çalışma ve yüksek operasyonel kullanılabilirlik için tasarlanmıştır. Birden çok katı hâl verici ve alıcı modülü kullanarak sorunsuz bir şekilde degrade olabilme özelliğiyle bakım gerektirmeyen görevler mümkün kılınmıştır. Düşük MTTR, bileşen başına yüksek güvenilirlik ve gelişmiş dahili test ekipmanı (BITE) birlikte, TRML-4D’nin düşük yaşam döngüsü maliyetlerini kolaylaştırır ve bakımını sağlar.

Uçak, helikopter ve seyir füzeleri gibi çeşitli hava hedeflerinin erken tespitine ve 0.01 m^2 kadar düşük radar kesitine sahip hedeflerin takibine olanak sağlar. Sistem, 10 dakika içinde kurulabilir veya yer değiştirebilir, aynı anda yaklaşık 1.500 hedefi tespit edebilir ve takip edebilir, 250 km’lik bir enstrümantal menzile sahiptir ve savaş uçaklarını 120 km’den daha uzak mesafeden, süpersonik füzeleri ise 60 km’den daha uzak mesafeden takip edebilir. Sistem ayrıca 0.5 saatten daha kısa bir sürede tamir edilebilme özelliğine sahiptir ve bakımı kolaylaştırmak ve kullanım süresini en aza indirmek için dahili test ekipmanlarına sahiptir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.