Fransız firkateyni Courbet yangını: Türk kamuoyu olayı yakından biliyor

25.09.2023
A+
A-
Fransız firkateyni Courbet yangını: Türk kamuoyu olayı yakından biliyor

Fransız Deniz Kuvvetleri’ne ait La Fayette Sınıfı Courbet (F-712) Firkateyninde yangın çıktı. Yangın, makine dairesinde meydana geldi ve görevin iptal edilmesine neden oldu.

15 Eylül 2023 tarihinde, Fransız Donanması’na ait Courbet (F-712) Firkateyni, NATO Daimi Deniz Görev Grubu 2 (SNMG2)’ye katılmak üzere sefere çıktı. Ancak, gemi intikal sürecindeyken makine dairesinde çıkan yangın mürettebat tarafından kontrol altına alındı.

Güvenlik önlemleri gereği görevi iptal edilen Courbet Firkateyni, bir römorkör eşliğinde düşük hızda Fransa’ya döndü. Courbet, 2021 yılında modernizasyon geçirmiş bir gemiydi. Yangın olayıyla ilgili olarak soruşturma başlatıldı.

Türk kamuoyu Courbet Firkateyni’ni yakından tanıyor

Türk kamuoyu, Fransız Courbet Firkateyni’ni yakından tanımaktadır. 10 Haziran 2020 tarihinde, Courbet gemisi, Akdeniz’de seyrederken Türk savaş gemileri eşliğinde Çirkin adlı kargo gemisini durdurma girişiminde bulunmuştur. Bu olayın ardından TCG GÖKOVA (F-496) ve TCG ORUÇREİS (F-245) firkateynleri Courbet’e müdahale etmiştir.

Gerginliğe konu olan Fransız Fırkateyni: FS Courbet F-712

Courbet gemisi, uluslararası anlaşmalara aykırı bir şekilde öncelikle TCG GÖKÇEADA Fırkateyni ile kargo gemisinin arasından geçmeye çalıştı ve daha sonra TCG GÖKOVA Fırkateyni ile TCG ORUÇREİS Fırkateyni’nin arasından adeta zigzag çizerek geçiş yaptı.

Bunun üzerine ORUÇREİS Firkateyni, Courbet’e angajman radarı ile radar aydınlatması yaparak müdahale etti. Fransa, bu olayı NATO’ya taşıdı ancak ORUÇREİS, silahlarını Courbet’e doğrultmadığı için kaybeden taraf oldu.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.