Roketsan, İhracattan Elde Edilen Geliri Artırarak Toplam Cirosunun Yarısından Fazlasını Hedefliyor

25.09.2023
A+
A-
Roketsan, İhracattan Elde Edilen Geliri Artırarak Toplam Cirosunun Yarısından Fazlasını Hedefliyor

Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk Yiğit, Stratejik İş Ortakları Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, küresel iş dünyasında tedarik zinciri yönetiminin büyük bir öneme sahip olduğunu vurguladı.

Yiğit’in belirttiğine göre, işletme operasyonları tedarik zinciri yönetimiyle sürdürülebilirlik kavramı arasında derin bir ilişki bulunuyor. Bunun için ürün süreçlerinin ve bilgi akışlarının gelişen teknolojilerle dijitalleştirilmesi ve daha esnek, şeffaf, çevik ve güvenilir hale getirilmesi gerekiyor.

Prof. Dr. Faruk Yiğit, sözlerine şöyle devam etti:

“Ülkemiz, savunma sanayi alanında yerli üretimle kendi ordusuna önemli destek sağlamasının yanı sıra yüksek teknolojili ve katma değerli ihracat yapabilen bir konuma gelmiştir. Savunma Sanayii Başkanlığı’nın 2018-2022 Savunma Sanayi Sektörel Strateji Dokümanı, ulusal tedarik zincirinin güçlendirilmesini hedeflemektedir. Ülkemizin küresel güç vizyonu, liderlik ve yerli üretiminin desteklenmesi gibi hedefleri içermektedir. Roketsan, 35 yılı aşkın süredir ülkemizin roket ve füze ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra silahlı kuvvetlerimizin gelecekteki ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunmak için çalışmaktadır. Ayrıca, yeni nesil kara, deniz ve hava sistemlerini geliştirmek amacıyla yüksek kapasiteli üretim altyapıları planlamaktadır. Uzaya bağımsız erişim, ülkemizin gelecekteki hedeflerinde önemli bir yer tutmakta ve Roketsan bu alanda kritik bir rol oynamaktadır. Ayrıca, dost ve müttefik ülkelerin ihtiyaçlarına uygun etkili sistem çözümleri geliştirme konusunda uluslararası alanda da önemli adımlar atmaktadır. Firmamız, ihracat gelirlerinin toplam ciroya oranını önümüzdeki yıl sonuna kadar %50’nin üzerine çıkarmayı hedeflemektedir. Bunun yanı sıra Roketsan, misyonunu kesintisiz bir şekilde yerine getirebilmek için beklenmedik krizlere ve olaylara dayanıklılığını artırmak adına kurumsal süreçler ve sistemler geliştirmektedir.”

Yukarıdaki açıklamalar, Roketsan’ın ihracat faaliyetlerine ve uluslararası pazardaki konumuna değinirken, aynı zamanda şirketin ülkenin savunma sanayi alanındaki liderliği ve yerli üretim hedefine odaklandığını göstermektedir. Ayrıca, Roketsan’ın sürekli gelişen teknolojileri takip ederek tedarik zinciri yönetiminin önemini farkında olduğunu belirtmektedir. Bu stratejik yaklaşım, şirketin sadece ülke içinde değil, uluslararası arenada da başarıya ulaşmasını sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.