ABD, Güney Kore’nin İKA’sını test edecek

25.09.2023
A+
A-
ABD, Güney Kore’nin İKA’sını test edecek

Güney Kore, insansız kara aracı konusundaki başarısını ABD’ye kanıtlamak için Arion-SMET adlı hafif sınıf İKA’yı ABD Deniz Piyadeleri’ne teslim edecek.

Açıklamaya göre, Hanwha tarafından geliştirilen Arion-SMET İKA, ABD Deniz Piyadeleri eğitim merkezinde gerçekleştirilecek saha testlerine tabi tutulacak ve performansı değerlendirilecektir.

Bu projenin bir parçası olarak, Güney Koreli şirket ve ABD Savunma Bakanlığı arasında imzalanan sözleşme ile Yabancı Karşılaştırmalı Performans Testi (FCT) projesi başlatılmıştır.

Güney Kore üretimi İKA’nın ana testi, Aralık 2023’te üç hafta boyunca Hawaii’deki ABD Deniz Piyadeleri eğitim merkezinde gerçekleştirilecek.

Hanwha-Defense-Arion-SMET-UGV-1

Arion-SMET’in saha testi, Hawaii’deki ABD Deniz Piyadeleri Üssü yakınlarında gerçekleştirilecek. Arka planda belirli bir mesafeye taşınacak olan İKA, yakıt, yiyecek, su, hastalar ve onarım parçalarının taşınmasında görevlendirilecektir. Hanwha Aerospace ise FCT testi aracılığıyla ABD Deniz Piyadeleri’nin birinci sınıf performans gereksinimlerini karşılamayı hedeflemektedir. Bu test ayrıca insansız kara aracı üretim teknolojisini ve sahada otonom manevra yazılım teknolojisini de değerlendirecektir.

Arion-SMET, 2 ton ağırlığındadır ve maksimum 43 km/saat hıza ulaşabilmektedir. Ayrıca 100 km menzile ve 550 kg faydalı yük taşıma kapasitesine sahiptir. İKA’nın modüler tasarımı, mühimmat ve silah taşıma, yaralı tahliyesi, keşif ve gözetleme gibi çeşitli görevleri desteklemektedir.

Hanwha-Defense-Arion-SMET-UGV-2

FCT, ABD Savunma Bakanlığı tarafından desteklenen bir programdır. Bu program sayesinde dünya çapındaki müttefik savunma şirketlerinin en iyi teknolojileri değerlendirilip ABD ordusunun projeleriyle ilişkilendirilebilmektedir. ABD savunma yetkilileri, 300’den fazla yabancı teknolojiyi değerlendirerek 10 tanesini test etmek üzere seçmekte ve sonuçta projeye devam edilip edilmeyeceğine karar vermektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.