Türkiye ve Azerbaycan Arasında Savunma Sanayiinde Yeni İş Birliği

25.09.2023
A+
A-
Türkiye ve Azerbaycan Arasında Savunma Sanayiinde Yeni İş Birliği

Türkiye, kardeş ülke Azerbaycan ile savunma sanayii konusunda yeni bir iş birliği anlaşması yapmıştır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’in daveti üzerine Azerbaycan’ın gerçekleştirdiği antiterör operasyonu sonrasında Nahçıvan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Bu ziyaret sırasında, Türk savunma sanayii tarafından modernize edilen Nahçıvan Onarım Üretim Askeri Kompleksi’nin açılışını gerçekleştirmiştir.

Liderler, kurdele keserek askeri kompleksi resmi olarak açtıktan sonra tesisleri gezmiştir.

1695651504_55646cc0849d96a832684193fdeb60bb

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin Karabağ’da gerçekleştirdiği başarılı antiterör operasyonu sonrası gerçekleştirdiği bu ziyarette ana gündem; askeri, ekonomik meseleler ve Zenzegur Koridoru’nun stratejik önemiydi. Bu konular üzerinde görüş alışverişinde bulunulmuştur.

Ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti sırasında, iki ülke arasındaki sağlam temellere dayanan savunma ilişkisine dayalı olarak yeni iş birliklerinin de ele alındığı görüşmeler yapılmıştır.

Nahçıvan ziyareti sırasında, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Milli İstihbarat Başkanı İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün gibi askeri, güvenlik ve savunma alanlarında yetkili isimler de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a eşlik etmiştir.

Yeni iş birliklerinin Türkiye ve Azerbaycan arasındaki savunma sanayii alanında daha fazla gelişme ve güçlenmeye katkı sağlayacağı düşünülmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.