Türkiye ve Güney Kore, Savunma Sanayii İş Birliğini Güçlendirmek İstiyor

26.09.2023
A+
A-
Türkiye ve Güney Kore, Savunma Sanayii İş Birliğini Güçlendirmek İstiyor

Türkiye ve Güney Kore, savunma sanayiinde iş birliğini daha da güçlendirmeyi hedeflemektedirler. İki ülke, gelecek dönemde askeri bir anlaşma imzalamak konusunda mutabakata vardılar.

Güney Kore Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Alpaslan Kavaklıoğlu, Güney Koreli mevkidaşı Shin Beom-chul ile bir araya gelerek bu konuyu görüştü.

Bakan yardımcıları, iç prosedürleri tamamladıktan sonra askeri bir anlaşma imzalamak için gelecekte uygun bir zamanda anlaşmışlardır.

Açıklamada Shin, “Kardeş iki ülke, savunma alanındaki stratejik ortaklıklarını güçlü savunma ve silah sanayi işbirliği yoluyla aktif şekilde yürütmektedir.” ifadelerini kullanmıştır.

Shin ve Kavaklıoğlu, ALTAY tanklarının geliştirilmesi gibi iki ülkenin savunma şirketleri arasında ileriye dönük ve karşılıklı yarar sağlayan işbirliğini geliştirmeye devam etme konusunda anlaşmışlardır.

Kavaklıoğlu, Güney Kore Silahlı Kuvvetlerinin 75. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törene katılmak üzere başkent Seul’de bulunmaktadır.

ALTAY Tankı’nın Motoru Güney Kore’den Tedarik Edilmekte

Türkiye’nin milli imkanlarıyla geliştirdiği ana muharebe tankı ALTAY, Almanya’nın uyguladığı motor ambargosu nedeniyle uzun süredir seri üretime geçememektedir. Ancak kısa süre önce Güney Kore’den tedarik edilen motor ve transmisyon, entegre edildiği 2 adet ALTAY Tankı Türk Silahlı Kuvvetleri’ne testler için teslim edilmiştir. Testlerin tamamlanmasının ardından ALTAY, Güney Kore üretimi güç grubuyla seri üretime geçecektir.

Ayrıca, T-155 FIRTINA Obüsü gibi bazı Türk savunma sanayii ürünlerinde de Güney Kore’den alınan teknoloji transferinin büyük etkisi bulunmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.