Türkiye, Azerbaycan’ın kritik askeri tesisini modernize etti

26.09.2023
A+
A-
Türkiye, Azerbaycan’ın kritik askeri tesisini modernize etti

ASFAT, “Nahçıvan Askeri Fabrika Donatım Projesi” kapsamında Azerbaycan Ordusu için kritik öneme sahip askeri tesisin modernizasyonunu tamamladı.

Azerbaycan Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı ile ASFAT arasında imzalanan anlaşma sayesinde başlatılan “Nahçıvan Askeri Fabrika Donatım Projesi” 7 ay gibi kısa bir sürede başarılı bir şekilde tamamlandı. Bu projenin amacı, modernize edilen tesis ile Azerbaycan Ordusu’na ait kara araçları bakım-onarım, yenileştirme ve modernizasyon ihtiyaçlarını dışa bağımlı olmadan kendi bünyesinde gerçekleştirebilir hale getirmekti.

Bu proje, ASFAT’ın dost ve kardeş ülkeler ile yaptığı iş birliğinin en başarılı örneklerinden biridir. Türk askeri fabrikalarının 50 yılı aşkın bilgi ve birikimi, Nahçıvan Askeri Fabrikasına aktarılmış oldu.

ASFAT tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında, Nahçıvan Özerk Cumhuriyetine ait bakım tesisinde yapılan incelemeler sonucunda gereksinimler tespit edildi. Bu tespitler doğrultusunda proje için gerekli bölüm ve kısım planlamaları, makine, tezgah ve diğer donanım ihtiyaçları Nahçıvan Ordu Komutanlığı’na sunuldu ve projenin başlatılması için mutabakat sağlandı.

Gerçekleştirilen proje ile öncelikle tesis alt yapısının ihtiyaçlara uygun hale getirilmesi amaçlandı. Bu kapsamda elektrik altyapısı, özel zemin inşası, ısıtma sistemi, vinç sistemi kurulumu, çeşitli atölyelerin kurulumu gibi konular kısa sürede planlandı ve tasarlandı. Ayrıca, kara araçlarının bakım-onarım, yenileştirme ve modernizasyon faaliyetlerinde kullanılan makine, teçhizat, tezgah ve güç grubu test sistemleri de Türkiye’deki askeri fabrikalarda üretilerek ASFAT tarafından projenin bir parçası olarak Nahçıvan Askeri Fabrikasına teslim edildi.

Teslim edilen teçhizatın büyük bir kısmı, Türkiye’deki askeri fabrikalarda yerli imkanlarla üretildi. Projenin kısa sürede ve düşük maliyetle tamamlanması, diğer Azerbaycan Askeri Fabrika ve Bakım-Onarım tesislerinin de modernizasyon çalışmalarının gündeme gelmesine sebep oldu ve ASFAT tarafından diğer tesislere yönelik ön çalışmalar Azerbaycan Savunma Bakanlığı ile koordineli bir şekilde sürdürülüyor.

Edinilen bilgilere göre, orduların faaliyetlerinin sürdürülebilirliğini sağlamak adına askeri fabrika ve bakım-onarım tesisleri çok önemli bir role sahiptir. Bu nedenle benzer modernizasyon projelerinin ASFAT tarafından diğer dost ve müttefik ülkelerde de yürütülmesi için çalışmalara yakın gelecekte başlanması planlanmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.