Ganire Paşayeva Hayatını Kaybetti – Savunma Sanayi

29.09.2023
A+
A-
Ganire Paşayeva Hayatını Kaybetti – Savunma Sanayi

Azerbaycan Millî Meclisi 3, 4, 5 ve 6. dönem milletvekili Ganire Paşayeva’dan üzücü bir haber geldi. Ganire Paşayeva, iki gündür koma halinde tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Ganire Paşayeva, 24 Mart 1975’te Azerbaycan’ın Tovuz rayonundaki Düz Kırıklı kentinde dünyaya geldi. İlk ve ortaöğreniminin ardından Azerbaycan Tıp Üniversitesi Pediatri bölümünü ve Bakü Devlet Üniversitesi Uluslararası Hukuk bölümünü başarıyla tamamladı.

1998 yılında ANS televizyonunda muhabir olarak çalışmaya başlayan Paşayeva, 2005 yılında Haydar Aliyev Vakfının Halkla İlişkiler bölümü başkanı olarak görev aldı. 2005 seçimlerinde bağımsız milletvekili olarak Azerbaycan Milli Meclisi’ne seçildi.

Ganire Paşayeva, Millî Meclis Uluslararası ve Parlamentolar Arası İlişkiler Daimi Komisyonu üyeliği, Azerbaycan-Gürcistan Parlamentolar Arası Çalışma Grubu başkanlığı, Azerbaycan-Türkiye, Azerbaycan-Hindistan ve Azerbaycan-Japonya Parlamentolar Arası Çalışma Grupları üyeliği gibi önemli görevleri başarıyla yürüttü.

Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi’nde de Azerbaycan Cumhuriyeti’ni temsil eden kurulun üyesi olan Ganire Paşayeva’nın cenazesi, 29 Eylül saat 10.00’da Haydar Camii’nde düzenlenecek törenin ardından II. Fahri Hiyabanı Mezarlığı’nda defnedilecektir.

Ganire Paşayeva’nın vefatı, Azerbaycan savunma sanayisinde büyük bir kayıp olarak değerlendirilmektedir. Savunma sanayisi, ülkelerin güvenliği için hayati öneme sahip olup, yetenekli ve deneyimli insan gücünün kaybı, sektörde boşluk yaratmaktadır. Ganire Paşayeva’nın anısını yaşatmak ve savunma sanayisindeki çalışmalarını sürdürmek önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.