General Atomics BAYKAR’ı taklit ediyor: Ukrayna’ya Reaper

20.10.2023
A+
A-
General Atomics BAYKAR’ı taklit ediyor: Ukrayna’ya Reaper

ABD merkezli insansız hava aracı üreticisi General Atomics, Ukrayna’ya MQ-9 Reaper Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) göndermeyi planlıyor.

ABD merkezli General Atomics şirketi, MQ-9 Reaper SİHA’nın üreticisi olarak, Ukrayna’ya 2 adet SİHA sistemi göndermeyi hedefliyor. Elde edilen bilgilere göre, 2 adet MQ-9 Reaper SİHA sistemi, Ukrayna’ya simgesel bir dolar karşılığında yani ücretsiz bir şekilde gönderilecek.

General Atomics, başlangıçta Ukrayna’ya 2 adet Reaper sistemi ve eğitim desteği sağlama planı yaparken, teklifini genişletmeye karar verdi. Şirket yetkililerinin Breaking Defense’e yaptığı açıklamaya göre, yeni teklif, yedek parçaları, teknik destek ve bazı veri aktarımı ve iletişim hizmetlerini de içermektedir.

Ancak ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, henüz bu tedariki onaylamamıştır. Şirket yetkililerine göre, ABD Savunma Bakanlığı’nın anlaşmayı onaylamak için yaptığı lobi faaliyetleri, şimdiye kadar başarısızlıkla sonuçlanmasına rağmen, taraflar arasındaki “sayısız görüşmeye” devam etmektedir.

BAYKAR’dan esinlendi

Şubat 2022’de başlayan Rusya-Ukrayna Savaşı’nda BAYKAR tarafından geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA’lar aktif bir şekilde kullanıldı. BAYKAR, Ukrayna’nın ödemelerini yaptığı SİHA’ların sevkiyatına devam ederken, diğer ülkelerin Ukrayna’ya Bayraktar TB2 SİHA satın almak için başlattığı kampanyalara da kulak verdi.

Bu bağlamda, BAYKAR tarafından birden fazla Bayraktar TB2 SİHA, Ukrayna’ya hibe edildi. Şu anda BAYKAR, Ukrayna’da bir fabrikayı inşa etme faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bayraktar TB2 SİHA’yı satın almak için kampanya başlatan ülkeler arasında, Kanada dikkat çekmiştir. Kanada, Türkiye’nin Azerbaycan’a Bayraktar TB2 SİHA tedarik etmesi nedeniyle Türkiye’ye MX-15 adlı elektro-optik kamera için ambargo uygulama kararı almıştır.

MQ-9-Reaper

Şu anda Ukrayna’da, Orta İrtifa-Uzun Süreli (MALE) sınıfında sadece Bayraktar TB2 bulunmaktadır. Bayraktar TB2, birçok ihalede MQ-9 Reaper’a göre daha iyi bir fiyat/performans oranı sağlamıştır. Reaper’ı, Bayraktar TB2 SİHA ile AKINCI TİHA arasında bir yerde konumlandırmak mümkündür.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.