MBDA, Güney Kore helikopterlerine “Mistral ATAM” füzesi sağlıyor

18.10.2023
A+
A-
MBDA, Güney Kore helikopterlerine “Mistral ATAM” füzesi sağlıyor

Güney Kore, havadan havaya muharebe kabiliyetlerini güçlendiriyor!

MBDA, Korea Aerospace Industries (KAI) ile Güney Kore Deniz Saldırı Helikopterini (Marine Attack Helicopter, MAH) “Mistral ATAM” adlı havadan havaya füze ile silahlandırma konusunda bir sözleşme imzaladıklarını açıkladı.

MBDA’nın CEO’su Eric Béranger, bu gelişme hakkında “Güney Kore askeri hava araçlarını silahlandırmak için Korea Aerospace Industries ile tekrar ortaklık kurmaktan gurur duyuyoruz. Bu anlaşma, Mistral ATAM’ın dünyanın önde gelen helikopterle ateşlenen hava savunma füze sistemi olarak konumunu güçlendiriyor.” dedi. MBDA ve KAI, bu projeye ek olarak KF-21 Boromae savaş uçağına “Meteor” adlı uzun menzilli füze entegrasyonu konusunda birlikte çalışıyor.

Mistral ATAM_füzesi

Mistral ATAM füzesi, Mistral kısa menzilli hava savunma füzesinin sağladığı operasyonel kolaylık ve yüksek isabet oranına dayanmaktadır. ATAM sistemi, her biri iki füze taşıyan iki fırlatma podunu içeren helikopter başına entegre edilmektedir. Güney Kore Silahlı Kuvvetleri’nde hizmet veren Mistral hava savunma sistemleri, karada piyade tarafından taşınabilen sistemlerin yanı sıra hava platformlarında da kullanılmaktadır.

Mistral ATAM füzesinin özellikleri ise şunlardır:

  • Ağırlık: 18,7 kilogram
  • Uzunluk: 1,86 metre
  • Çap: 90 milimetre
  • Maksimum Önleme Menzili: 6,5 kilometre
  • Minimum engelleme aralığı: 500 metre

KUH1 Surion_1

Güney Kore Silahlı Kuvvetleri’nde bulunan MAH (Marineon), KUH-1 Surion helikopterlerinin amfibi versiyonu olarak öne çıkmaktadır.

MAH, Nisan 2021’de Kore Cumhuriyeti Deniz Piyadeleri’nin (Republic of Korea Marine Corps, ROKMC) gelecekteki saldırı helikopteri olarak seçilmiştir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.