ABD C-130H filosu dijital güncelleme alıyor

18.10.2023
A+
A-
ABD C-130H filosu dijital güncelleme alıyor

ABD Ordusu, mevcut modernizasyon çalışmaları çerçevesinde dijitalleşme hedefi doğrultusunda adımlar atmaya devam ediyor!

ABD Hava Kuvvetleri İhtiyat Komutanlığı’na ait C-130H Hercules filosu, analog sistemlerin geride bırakılarak dijital sistemlere geçiş yapma sürecine giriyor. “Aviyonik Modernizasyon Programı Artışı 2” (Avionics Modernization Program Increment 2, AMP Inc 2) olarak adlandırılan bu güncelleme, uçağın neredeyse altmış yıllık aviyonik ve navigasyon sistemlerinde önemli bir gelişme anlamına geliyor.

Önümüzdeki beş yıl içinde, Hava Kuvvetleri Rezervi’ne ait 23 ve Hava Ulusal Muhafız birliklerine ait 54 C-130H uçağı, uçak başına yaklaşık 7 milyon dolarlık tahmini maliyetle AMP Inc 2 modifikasyonundan geçirilecek.

C-130H

AMP Inc. 2 modernizasyon çalışmasının ana hedefi, hava kuvvetlerinin ABD Milli Savunma Stratejisi önceliklerini karşılayacak şekilde mobilite yeteneklerini güçlendirmektir.

Yapılan dijital güncelleme, yeni bir uçuş yönetim sistemi, otomatik pilot, dijital motor göstergeleri ve arazi farkındalığı ve uyarı sistemi gibi iyileştirmeleri içermektedir. AMP öncesi dönemde, uçuş planının değiştirilmesi, hava trafik kontrolüyle koordinasyon ve yeni enlem ve boylam koordinatlarının manuel olarak girilmesi gerekiyordu. Yeni çok fonksiyonlu ekranlar sayesinde pilotlar, bu süreci 30 saniyeden daha kısa bir sürede tek bir kumanda kullanarak tamamlayabilecekler. Dolayısıyla, personelin operasyonel becerileri ve etkinliğinde bir artış beklenmektedir.

Diğer yandan, modernizasyon çalışmaları ile birlikte C-130H filosunun daha güçlü, verimli ve güncel bir teknolojiye sahip olması sağlanacak. Bu da filonun daha güvenilir ve kararlı bir şekilde görev yapabilme kabiliyetini artıracaktır.

Ayrıca, dijitalleşme sayesinde uçakların bakım, onarım ve yükseltme süreçleri daha hızlı ve etkin bir şekilde gerçekleştirilebilecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.