GÖKBEY helikopterinden 700 saat uçuş

15.11.2023
A+
A-
GÖKBEY helikopterinden 700 saat uçuş

GÖKBEY helikopterinden 700 saat uçuş!
Türk savunma endüstrisinin en önemli projelerinden biri olan GÖKBEY, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin (TUSAŞ) özgün projesi olan GÖKBEY genel maksat helikopteri için test ve sertifikasyon faaliyetlerini başarıyla sürdürüyor. (Duyuru ve haber kaynağı)

GÖKBEY helikopteri son dönemde hız ve irtifa testlerini gerçekleştirerek önemli kilometre taşlarını geride bıraktı. Bu testlerin bir parçası olarak, GÖKBEY helikopteri maksimum servis irtifası olan 20 bin fit’e ilk kez ulaştı ve motor performans testlerini tamamladı. 1 saat süren testlerde helikopter, hem çift motor hem de tek motorla bu irtifada uçuş gerçekleştirdi. Bu başarılı testlerle birlikte önemli bir güvenli uçuş gereksinimi karşılanmış oldu.

GÖKBEY Programı kapsamında 3 prototip helikopterle toplamda 700 uçuş test saati gerçekleştirildi. Bu testlerin ardından helikopterin askeri versiyonları, askeri sertifikasyon ve kalifikasyon süreçleri sonrasında kullanıcılara teslim edilecekken, sivil versiyonu ise Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanacak tip sertifikası ile sivil kullanıcılara sunulacak.

Ayrıca, GÖKBEY helikopterinin 3 adedinin yakın zamanda Jandarma Genel Komutanlığı’na teslim edileceği duyuruldu. GÖKBEY helikopterleri, geniş görev yelpazesiyle taşıma, VIP, kargo, hava ambulans, arama kurtarma ve kıyı ötesi taşıma görevlerinde bulunabilecek yeteneklere sahip olacak. Aynı zamanda hem yerli hem de yabancı ihtiyaç sahibi kullanıcılar için çeşitli zorlu koşullarda görev yapabilecek.

GÖKBEY helikopteri, milli imkanlarla geliştirilen ve üretilen TS1400 turboşaft motorları ile ilk test uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Bu sayede helikopter, çeşitli görevlerini en zorlu iklim ve coğrafyalarda, yüksek irtifa ve sıcaklıkta, gece ve gündüz koşullarında etkin şekilde gerçekleştirebilecek. Bu önemli gelişmelerle birlikte GÖKBEY helikopteri, Türk savunma sanayiindeki yerini güçlendirmeye devam ediyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.