ROKETSAN ile EDGE arasındaki stratejik iş birliği anlaşması

16.11.2023
A+
A-
ROKETSAN ile EDGE arasındaki stratejik iş birliği anlaşması

Türk savunma şirketi ROKETSAN, Birleşik Arap Emirlikleri ile savunma alanında iş birliği ilişkilerini güçlendirmek için önemli bir adım attı. ROKETSAN ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin önde gelen savunma ve havacılık şirketleri grubu EDGE, Dubai Air Show’da stratejik bir iş birliği anlaşması imzaladı. Bu anlaşma, yeni ve gelişmiş akıllı silah teknolojilerinin ortak geliştirilmesini amaçlıyor. İmzalanan anlaşma kapsamında ROKETSAN ve BAE’li şirket, güdümlü topçu mühimmatları, füzeler, torpidolar ve ilgili alt sistemlerin ortak geliştirilmesine odaklanacaklar.

İş birliği anlaşması, iki ülke arasındaki savunma iş birliğini güçlendirecek ve savunma teknolojilerinin geliştirilmesinde önemli bir adım olacak. Özellikle BAE’nin öncü savunma grubu EDGE ve ROKETSAN arasındaki ortaklık, yeni stratejik olanaklar sağlayarak ileri savunma teknolojilerinin geliştirilmesine katkı sağlayacaktır. Bu iş birliği ile Türkiye’nin savunma sanayi alanındaki uluslararası konumunu daha da güçlendireceği öngörülmektedir.

ROKETSAN İleri Teknolojiler ve Sistemler Genel Müdür Yardımcısı Cenk Önen, iş birliği anlaşmasının önemini vurgulayarak, ortaklığın gelecekte akıllı silah teknolojilerinin geliştirilmesinde büyük fırsatlar sunacağını belirtti. EDGE Group’un Füze ve Silah Kümesi Başkanı Hamad Al Marar ise iş birliği anlaşmasının ortak ürün portföylerini hızlandırarak, akıllı silah çözümlerinin önde gelen geliştiricileri ve üreticileri arasındaki ilişkileri daha da güçlendireceğini ifade etti.

Bu iş birliği anlaşmasının yanı sıra, Ekim 2023’te EDGE’nin SAHA İstanbul ile yaptığı stratejik iş birliği anlaşması, Türkiye ve BAE arasındaki savunma alanındaki iş birliğini güçlendirmeyi amaçlamaktadır. EDGE’nin BAE’deki özel ofisi ise iki ülke arasında yeni iş bağlantıları kurulmasına ve ileri teknoloji ve savunma sektörlerinde BAE-Türkiye iş birliğine öncülük etmeye yönelik önemli bir adımdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.