Güney Kore, KSS-II Denizaltılarına Kapsamlı Modernizasyon Yapıyor

23.08.2023
A+
A-
Güney Kore, KSS-II Denizaltılarına Kapsamlı Modernizasyon Yapıyor

Güney Kore donanması, mevcut denizaltılarını modernize etmek için harekete geçti.

Güney Kore hükümeti, KSS-II Son Won-il sınıfı denizaltıların kapsamlı modernizasyonu için 800 milyar won (598 milyon dolar) bütçe ayırdı.

18 Ağustos’ta Savunma Tedarik Programı İdaresi (DAPA) tarafından gerçekleştirilen 156. Savunma Projesi Tanıtım Komitesi toplantısında, hizmette olan KSS-II Son Won-il sınıfı denizaltılar için yaklaşık 598 milyon dolar kaynak ayrılması kararlaştırıldı.

Bu kapsamlı modernizasyon çalışmaları dahilinde, Güney Kore Donanması’nın 1.800 tonluk KSS-II denizaltılarının eskimiş muharebe ve sonar sistemleri en yeni yerli ekipmanlarla değiştirilecek ve performansları yükseltilecek.

DAPA, 2025-2036 yılları arasında gerçekleştirilmesi planlanan bu projenin denizaltıların hayatta kalma ve gizlenme yeteneklerini artırması, potansiyel tehditlere karşı izleme ve caydırıcılık yeteneklerini güçlendirmesini hedeflemektedir.

Bunun yanı sıra, Link-22 yükseltmesi için özel olarak Denizcilik Taktik Veri Bağlantısı projesine 320 milyon dolar yatırım yapılacak.

SS-078-Yu-Gwan-sun-02

KSS-II Son Won-il sınıfı denizaltı

Son Won Il sınıfı denizaltılar, KSS-II programı kapsamında satın alınmış ve Howaldtswerke-Deutsche Werft tarafından geliştirilen dizel-elektrik denizaltı olan Type 214’e dayanmaktadır. Adını, Güney Kore Donanması’nın ilk deniz operasyonları şefi Amiral Son Won-il’den alan bu denizaltılar, havadan bağımsız tahrik sistemini kullanmaları sebebiyle önemli bir kilometre taşı olarak kabul edilmektedir.

Donanma envanterinde bulunan 9 denizaltının ilk 3’ü Hyundai Heavy Industries (HHI) tarafından inşa edilirken geri kalanı HHI ile Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME, şu an Hanwha Ocean olarak bilinir) arasında ortaklaşa üretilmiştir. İlk denizaltı 2007 yılında hizmete girmiş olup sınıfın son denizaltısı ROKS Shin Dol-seok ise 2020 yılında hizmete girmiştir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.