Nurol Teknolojiden Mağara Operasyonları İçin Yeni Kalkan

23.08.2023
A+
A-
Nurol Teknolojiden Mağara Operasyonları İçin Yeni Kalkan

Türkiye, terörle mücadele faaliyetlerine neredeyse 40 yıldan fazla bir süredir devam etmektedir. Bu süre zarfında yaşanan savaşlar da Türk firmalarının önemli deneyimler kazanmasını ve bu deneyimler doğrultusunda ürün geliştirmesini sağlamaktadır.

Nurol Teknoloji, bu deneyimleri ürünleştiren önde gelen Türk firmalardan biridir.

Firma, Ar-Ge Merkezi çatısı altında, yurt içi ve yurt dışı talepleri dikkate alarak yeni tasarımlar oluşturmaktadır. Personel zırh çözümleri için analiz ve simülasyon ekipleri ve dijital ortamda yapılan testler ile yeni tasarımlar geliştirilmektedir.

Nurol Teknoloji Personel Zırh Çözümleri Ar-Ge Müdürü Burak Mert, balistik ürünlerde en önemli kriterlerin hafiflik ve mobilite olduğunu belirtmiştir.

Bu doğrultuda, yapılan Ar-Ge çalışmaları sonucunda bu yıl içerisinde güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için yeni üretim yöntemleri kullanılarak iki yeni ürünün piyasaya sürüldüğü belirtilmiştir.

Bu ürünlerden ilki, mağara baskınlarında kullanılmak üzere tasarlanan daha küçük boyuttaki NIJ 0108.01 seviye IV kalkandır. Diğeri ise 1500 gramın altında ağırlığa sahip NIJ 0106.01 III++ seviyesinde ICW koruma sağlayan göğüs plakasıdır. Eğimli kalkanlar genellikle Polietilen çözümleri ile NIJ0101.08 III seviyesinde üretilirken, seviye IV kalkanlar seramik malzemelerden düz tasarımlarla oluşturulmaktadır. Kendi üretimimiz olan balistik seramikleri güçlü tasarımımızla birleştirerek zırh delici mühimmatlara karşı eğimli kalkanları mümkün kılan bir yapı geliştirildi ve testler başarıyla geçildi.”

Bu gelişme, Türk firmalarının güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarını dikkate alarak yenilikçi ürünler geliştirmeye devam ettiğini göstermektedir. Bu da Türkiye’nin savunma teknolojileri alanında ilerleme kaydetmesine yardımcı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.