Hava Kuvvetleri Uzman Erbaş İçin Aranan Şartlar

06.06.2019
A+
A-
Hava Kuvvetleri Uzman Erbaş İçin Aranan Şartlar

Hava Kuvvetleri Uzman Erbaş İçin Aranan Şartlar

Hava Kuvvetleri komutanlığı kadrosunda görev yapmak üzere uzman erbaşlar kadroya alınacak. Yurt savunmasında aktif rol alacak olan bu görev için uzman erbaş olmak isteyen kişilerin bazı şartları taşıması gerekiyor. Bu şartları taşıyan kişiler gerekli eğitimden sonra hava kuvvetleri komutanlığına bağlı uzman erbaşlar olarak görev yapmaya başlayacak.

 

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Uzman Erbaş Şartları

Hava Kuvvetleri komutanlığında uzman erbaş olarak görev yapmak isteyen kişilerde aranan ilk özellik kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasıdır. Bu kişilerde aranan ikinci özellik kişinin lise mezunu olmuş olmasıdır. Bu görev için ilkokul ve ortaokul mezunları başvuramaz.

Adaylarda aranan bir diğer şart yüz kızartıcı bir suça bulaşmamış olmak ve milli güvenliğe tehdit bir kuruluşa üye olmamaları gerekir.

Ayrıca adaylarda aranan bir diğer şartta yaş şartıdır. Buna göre uzman erbaş olmak isteyen kişilerin 26 yaşından gün almamış olmaları gerekir. Eğer hava kuvvetleri komutasında uzman çavuş olarak çalışmak isteyen kişi Türk Silahlı Kuvvetlerinin başka bir biriminde görev yapıyor ise görev yaptığı birimden belge alması gerekir.

Bunun dışında adaylarda aranan diğer şartlar adlı ceza almamış olmak veya almışlar ise bunun sicile işlenmemiş olması, disiplinsizlik nedeni ile TSK okullarından birinden atılmamış olmak ve adayların kamu haklarından yararlanabilir statüde olması şartları uzman erbaş olmak isteyen kişilerde aranan şartlardır.

hava kuvvetleri uzman erbas

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Uzman Erbaş Nasıl Olunur?

Hava Kuvvetleri Komutanlığında uzman erbaş olarak görev almak isteyen kişiler gerekli şartları tam olarak taşıyor ise internet üzerinden online olarak başvuru yapmak zorundadır. Başvuru yapan kişiler arasından seçilen adaylar hava kuvvetleri komutanlığına davet ediliyor ve bir takım belgeleri getirmeleri isteniyor. Bu belgelerle birlikte gelen kişiler gerekli fizik testlerinden ve çeşitli parkur testlerinde sınava tabi tutuluyor. Sınavı başarı ile geçenler güvenlik soruşturmasını da atlattıkları taktirde kayıt işlemini tamamlayıp uzman erbaş olarak görev yapıyorlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Mehmet Ali dedi ki:

    Gerçekten yararlı olmuş emeğinize sağlık.

  2. bulents dedi ki:

    Başvuru adreside eklenirse belki adaylar için daha iyi olur.Tüm başvuranlara başarılar:)

  3. Mustafa Yılmaz dedi ki:

    Başvuracak arkadaşlara şimdiden başarılar. Havacılığın ayrı bir prestiji var gerçekten 🙂