TSK Bayan Asker Maaşları

07.06.2019
A+
A-
TSK Bayan Asker Maaşları

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) bayan asker olmak isteyenler, öncelikle TSK bayan asker maaşları ile ilgili bilgi almak istemektedir. Milli Savunma Bakanlığı, her sene Türk Silahlı Kuvvetleri’ne uzman çavuş, astsubay ve subay almaktadır. TC vatandaşı olup orduda görev almak isteyen bayanlar da uzman çavuş, astsubay ve subay maaşlarının miktarını öğrenmek istemektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev almak isteyen bayanlar uzman çavuş olduklarında, uzman erbaş maaşı olarak 2 bin 500 TL ile 5 bin TL arasında maaş almaktadır. Uzman erbaşların görev yaptığı bölgenin riskli bölge olması durumunda maaşı yüksek olmaktadır. Zorlu şartların bulunduğu ve operasyonların çok olduğu bölgede çalışan uzman erbaş, 5 bin TL’ye kadar maaş alabilmektedir. Ayrıca uzman erbaşın evli olması, çocuğunun bulunması, derecesi ve hizmet yılının fazla olması nedeniyle daha yüksek maaş alması da söz konusudur.

TSK Bayan Asker Maaşları Ne Kadar?

TSK’da bayan astsubay olmak isteyen bayanlar da kıdem ve rütbelerine göre farklı maaş almaktadır. TSK bayan asker maaşları ile ilgili yapılan araştırmalarda, astsubay rütbesine mensup olan bayanların aldığı maaşların ortalama olarak 4 bin lira ile 5 bin TL arasında olduğu görülmektedir. Bu maaş tutarı kıdem, tazminat, sınıf, görev, aile, çocuk durumlarına göre farklılık göstermektedir. 20 yıl görev yapmış ve kıdemli başçavuş rütbesine gelmiş bir bayan astsubay yaklaşık 5 bin TL maaş almaktadır. Aldığı bu maaş her yıl memur maaşlarına bağlı olarak artmaktadır.

TSK Bayan Subay Maaşları

Bayan askerler arasında subay sınıfında olanların ilk rütbeleri teğmendir. Yeni mezun teğmenlerin maaşları 4.000 TL civarındadır. Subay rütbesindeki bayan askeri personelin çalıştığı yer, bulunduğu kadro, evli ve çocuklu olup olmaları da TSK bayan asker maaşları arasında farklılığın görülmesine neden olmaktadır. Yeni mezun bayan teğmenin maaşı 6 bin 200 TL’nin üzerine çıkması söz konusudur. Subay sınıfında bayan üsteğmen 4 bin 300 TL, bayan yüzbaşı 4 bin 500 TL, bayan binbaşı 4 bin 700 TL, bayan yarbay 5 bin 600 TL, bayan albay ise 6 bin 400 TL maaş almaktadır. Söz konusu maaşların belirli dönemlerde güncellendiği de unutulmamalıdır. Güncel bilgileri sitemiz üzerinden takip ederek daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.