Havada STM, Denizde STM, Denizin Altında STM, EFES-2024’te STM

25.05.2024
A+
A-
Havada STM, Denizde STM, Denizin Altında STM, EFES-2024’te STM

Türk Savunma Sanayisinin Milli Mühendislik Gücü” STM’nin (Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ) tasarım ve inşasına önemli katkı sağladığı ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterine kattığı milli savaş gemileri, taktik mini İHA sistemleri, EFES-2024 Tatbikatı’nda aktif görev alıyor.

Milli Korvetler EFES-2024’e Güç Veriyor

STM’nin milli imkânlarla donattığı savaş gemileri ve taktik mini İHA sistemleri, EFES-2024 Tatbikatı kapsamında, aktif olarak görev alıyor.

STM’nin ana alt yüklenici olarak görev aldığı, Türk Donanmasına bugüne kadar dört adet teslimi gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk milli korvet projesi MİLGEM Ada Sınıfı’nın çeşitli gemileri, tatbikatın fiilî atışlı safhasında görevini başarıyla yerine getiriyor.

STM’nin ana alt yüklenici olarak görev aldığı, Havadan Bağımsız Tahrik Sistemi ile donatılan, Yeni Tip Denizaltı Projesi’nin ilk gemisi TCG PİRİREİS de tatbikatta yer alıyor.

STM’nin milli ve modern sistemlerle modernize ederek ömürlerini uzattığı AY, PREVEZE ve GÜR sınıfı denizaltılar da EFES Tatbikatı’nda Türk Donanması’na güç veriyor.

STM’nin milli imkânlarla geliştirdiği taktik mini İHA sistemlerinin de tatbikat kapsamında TSK tarafından kullanılması planlanıyor.

TCG İSTANBUL ve STM500 Denizaltısı Efes’te Boy Gösterecek

Tatbikat kapsamında açılan “Savunma Sanayi Sergisi”nde, TSK’nın etkinlik ve caydırıcılığının artmasına katkı sağlayan millî ve modern sistemler yerli-yabancı heyetlere tanıtılacak.

STM’nin tasarımcısı ve ana yüklenicisi olduğu, Türkiye’nin ilk milli fırkateyn projesi MİLGEM İstif Sınıfı Fırkateyn TCG İSTANBUL, STM’nin kendi öz kaynakları ile başlattığı, Türkiye’nin ilk küçük boyutlu milli denizaltı projesi STM500 ve sürat-manevra gücü yüksek, satıhtan satha güdümlü mermilerle hücum geliştirebilen STM MPAC Hücumbotunun maketleri, STM standında yerini alacak.

Taktik mini İHA sistemlerinde ise; TSK’nın 2018 yılında envanterine giren, özellikle terörle mücadelede etkin görev alan ve 10’dan fazla ülkeye ihraç edilen Türkiye’nin ilk milli vurucu İHA’sı KARGU, Türk güvenlik güçlerinin envanterine 2022 yılında giren, mühimmat bırakan İHA BOYGA, Türkiye dahil üç ülkede görev yapan milli gözcü İHA TOGAN ve geçen yıl ihracat başarısına imza atan sabit kanatlı milli vurucu İHA ALPAGU, tatbikatta heyetler tarafından STM standında yakından incelenebilecek.

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, “Kahraman Ordumuz, bölgemizin en büyük birleşik ve müşterek tatbikatı olan EFES’te, imkan ve kabiliyetlerini göstermenin yanı sıra, yerli ve milli imkanlarla üretilen savunma sanayii ürünlerimizi de etkin şekilde kullanarak, dünyanın dört bir tarafından gelen yabancı askerlere yakından tanıtma imkanı sağlıyor. STM olarak bizler de Savunma Sanayii Başkanlığımız öncülüğünde, Mavi Vatan ve Gök Vatan için geliştirdiğimiz milli savaş gemilerimiz ve taktik sahada sürprizler yaratan mini İHA sistemlerimizle, EFES Tatbikatı’nda Mehmetçiğimize güç vermekten onur duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

The post Havada STM, Denizde STM, Denizin Altında STM, EFES-2024’te STM appeared first on Savunma Sanayi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.