HAWK Füzesinin Hedefe Atış Sırasında Arızalandığı Anlar

06.11.2023
A+
A-
HAWK Füzesinin Hedefe Atış Sırasında Arızalandığı Anlar

Ukrayna’nın MIM-23B I-HAWK Orta İrtifa Hava Savunma Füzesi, hedefe angajman gerçekleştirirken bir arıza yaşayarak havada infilak etti.

Rusya-Ukrayna Savaşı hızla devam ederken, Ukrayna Ordusu’na batılı ülkeler tarafından tedarik edilen hava savunma sistemleri verilmeye devam ediyor. Son olarak İspanya, I-HAWK Hava Savunma Sistemi’ni Ukrayna Ordusu’na hibe etti ve Ukrayna bu sistemleri aktif olarak kullanmaya başladı.

Sosyal medyada paylaşılan videolardan görüldüğü üzere Ukrayna Ordusu, Rus Ordusu’na ait Şahid-136 Kamikaze İHA’larına karşı I-HAWK füzeleriyle angajman gerçekleştirdi. Angajman sırasında fırlatılan bir füze, düşük irtifadaki hedefi başarıyla imha etti. Ancak ikinci füze arızalanarak kontrol dışı bir şekilde havada infilak etti.

Video:

1970’li yıllardan bu yana kullanılan I-HAWK füzelerinin yakın gelecekte emekliye ayrılması bekleniyor. Mevcut füzelerin hizmet ömürleri dolmak üzere olduğundan bu tür arızaların yaşanması normal olarak kabul ediliyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde de bulunan I-HAWK füzeleri, Türkiye’nin savunma sistemlerinde de yer almaktadır.

MIM-23 HAWK

Raytheon MIM-23 Hawk, Amerikan yapımı orta menzilli bir karadan havaya füzedir. ABD Ordusu’nda 1959 yılında hizmete girmiştir.

1971 yılında Geliştirilmiş Hawk veya I-HAWK olarak adlandırılan bir büyük geliştirme programı başlatılmış ve füze üzerinde çeşitli iyileştirmeler yapılmıştır. Ayrıca tüm radar sistemleri yeni modellerle değiştirilmiştir.

Sonraki 20 yıl boyunca iyileştirmeler devam etmiş ve geliştirilmiş ECCM, potansiyel bir home-on-jam özelliği ve 1995 yılında kısa menzilli taktik füzelere karşı yetenekli hale getiren yeni bir harp başlığı eklenmiştir. Orijinal sistemde tek bir atışla öldürme olasılığı 0.56 iken, I-HAWK füzelerinde bu oran 0.85’e yükseltilmiştir.

Hawk’ın yerini 1994 yılında ABD Ordusu’nda kullanılmaya başlanan MIM-104 Patriot füzesi almıştır. Bu füze, ABD dışında Batı Avrupa, Japonya ve İran gibi ülkelerde de üretilmiştir. Toplamda yaklaşık 36,000 adet mühimmat üretilmiştir.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.