Savunma Sanayii İhracatı: Ekim 2023

07.11.2023
A+
A-
Savunma Sanayii İhracatı: Ekim 2023

Türk savunma ve havacılık sanayii sektörü, 2023 yılının Ekim ayında gerçekleştirdiği ihracatında 514.7 milyon dolarlık bir başarı elde etti.

Bu sektör, Ocak-Ekim 2023 döneminde toplamda 4.3 milyar dolar değerinde ihracat gerçekleştirdi. 2023 yılı için belirlenen 6 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşabilmek için, sektörün kalan 2 ayda ortalama aylık 850 milyon dolarlık ihracat yapması gerekmektedir.

Ayrıca, Türk savunma sanayii sektörü, 2023 yılının Mart, Mayıs, Temmuz ve Ekim aylarında 500 milyon dolarlık ihracat barajını geçerek başarılı bir performans sergilemiştir. Sektör, en yüksek ihracatını Temmuz ayında 657 milyon dolar değeriyle gerçekleştirmiştir. Kasım ve Aralık aylarında da yeni aylık ihracat rekorlarının kırılması beklenmektedir.

SİHA ve mühimmat ihracatı ön planda

NEB-84 Entegreli Akıncı TİHA

Ayrıca, 2024 yılında kara platformlarının ve kara platformlarının modernizasyonuna yönelik ihracatta önemli bir artış beklenmektedir.

Türkiye’nin tek seferde gerçekleştirdiği en büyük savunma sanayii ihracatı, bu yıl Suudi Arabistan ile imzalanan bir anlaşma ile gerçekleşmiştir. Suudi Arabistan, AKINCI TİHA ve akıllı mühimmat tedarik edecek olup, söz konusu anlaşmanın değeri 3 milyar dolardan fazladır. 2024 yılında başlayacak olan teslimatlarla birlikte ihracatta büyük bir yükseliş yaşanması beklenmektedir.


Yukarıda bahsedilen ihracat verileri, Türk savunma sanayiinin istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ettiğini göstermektedir. Savunma sanayii sektörünün yüksek kaliteli ve teknolojik ürünleri dünya genelinde büyük ilgi görmektedir. Türk savunma sanayiinin ihracat potansiyelinin her geçen gün artması, ülke ekonomisine de önemli katkılar sağlamaktadır. Ayrıca, Türkiye’nin kendi savunma ihtiyaçlarını karşılama kabiliyetinin yükselmesi, ülkenin bağımsızlık ve güvenliği açısından da büyük bir avantajdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.