HÜRKUŞ ve ANKA için Çad’da teslimat töreni

11.08.2023
A+
A-
HÜRKUŞ ve ANKA için Çad’da teslimat töreni

Türk savunma sanayii, Çad Hava Kuvvetleri’ne 3 adet HÜRKUŞ Hafif Taarruz ve Temel Eğitim Uçağı ile 2 adet ANKA SİHA teslim etti. Teslimat töreni, TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil’in katılımıyla gerçekleşti. Ayrıca Çad Hava Kuvvetleri’nin envanterine ROKETSAN tarafından üretilen MAM-L ve MAM-C mühimmatları da dahil edildi. Bu teslimatla birlikte Çad, HÜRKUŞ’un ihraç edildiği ikinci ülke oldu.

HÜRKUŞ, temel eğitim ve savaş uçağı dönüşümü arasındaki tüm eğitim aşamalarında kullanılan ve zorlu operasyonlarda yakın hava desteği sağlayan bir eğitim uçağıdır. HÜRKUŞ, çağdaş ve küresel askeri eğitim uçağı gereksinimlerine göre özel olarak tasarlanmıştır. Yeni nesil dijital kokpit, yüksek tandem oturma düzeni, üstün pilot görüşü, uçak içi oksijen üretme sistemi ve yüksek performanslı motor gibi özelliklere sahiptir.

ANKA İHA ise Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından geliştirilen bir insansız hava aracıdır. ANKA, keşif, gözetleme, hedef tespiti ve tanımlama gibi üstün performans görevleri için entegre gece ve gündüz kabiliyetine sahiptir. Ayrıca 17 metre kanat açıklığına ve 350 kg’a kadar farklı mühimmat ve yük taşıma kapasitesine sahiptir. Tamamen otonom bir şekilde uçabilme ve uzun süreli görev gerçekleştirme kabiliyetine sahiptir.

Bu teslimatlar, Türk savunma sanayii için önemli bir başarıdır ve Türk ürünlerinin yurt dışında da tercih edildiğini göstermektedir. Çad, bu ürünleri satın alan ikinci ülke olmuştur. Bu durum Türk savunma sanayii açısından büyük bir gelişme ve uluslararası itibar kazandırmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.