İlkokul ve Ortaokul Mezunları Bekçi Olabilir mi?

25.02.2019
A+
A-
İlkokul ve Ortaokul Mezunları Bekçi Olabilir mi?

İlkokul ve Ortaokul Mezunları Bekçi Olabilir mi?

Çarşı ve mahalle bekçi alımları, 2019 yılında 10 bin 500 personel ile sağlanacaktır. Devlet tarafından yapılan resmi açıklamalara göre 2019 yılı içerisinde ve farklı dönemlerde, 10 binin üzerinde bekçinin işe alınacağı belirtildi.

2019 bekçilik işe alım tarihleri, bekçi maaşları ve bekçilik başvurusu için gerekli şartlar, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Peki ilkokul mezunları bekçi olabilirler mi? Detaylar için okumaya devam edin.

Bekçi Adaylarında Aranan Şartlar

Bekçilik başvurusu yapacak olan bay veya bayan adayların 18 yaşını tamamlamış olmaları gereklidir. Yine başvuru gerekliliklerine göre, 31 yaşını geçmemiş olan adaylar başvuru yapabilirler. Şayet adaylar daha önce, nüfus cüzdanlarından yaş düzenlemesi yapmışlar ise önceki yaşlarının baz alınacağı kanunlarda belirtilmiştir.

Bekçilik başvurusu için en az liseden mezun olunması gereklidir. Lise veya dengi eğitim kurumlarından mezun olan adaylar başvuru yapabilirler. Bekçi işe alımları için ilkokul ve ortaokul mezunları değerlendirilmemektedir.

2019 yılı bekçilik başvurusu için fiziksel yeterlilik gereklidir. Adayların boyları minimum 167 cm olmalı ve beden kitle endekslerinin 18 ve 27 arasında olması gereklidir. Sağlık raporunda herhangi bir engeli bulunmayan vatandaşlar, doğrudan başvuru yapabilirler.

İlkokul ve Ortaokul Mezunları Bekçi Olabilir miBekçi Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

İl ve ilçe Emniyet Müdürlükleri aracılığı ile yapılan bekçi alımlarında, başvurular da doğrudan emniyet müdürlüğü birimlerinde yapılmaktadır. Bekçi olmak isteyen adayları, başvuru şartlarını yerine getirmeleri ve Türk vatandaşı olmaları gereklidir.

Emniyet Müdürlüğü resmi internet sayfasında belirtilen başvuru şartları dahilinde, herhangi bir suça karışmamış, kamu ve toplum nezdinde herhangi bir caz almamış ve hüküm giymemiş adaylar, başvuru yapabilirler.

Başvuru yapacak olan adaylar arasında herhangi bir cinsiyet ayrımı yapılmamaktadır. Bay ve bayan adayların başvuruları kabul edilmekte olup, 2019 yılı içerisinde 10.500 bekçinin işe alınacağı belirtilmiştir.

Çarşı ve mahalle bekçisi olarak iki ayrı grupta değerlendirilecek olan bekçi adaylarının sağlıklarında ve fiziksel olarak herhangi bir engellerinin bulunmaması gereklidir. Askerliğini tamamlamış kişiler başvuru yapabilirler. Silahlı görevlerde herhangi bir engeli bulunmayan ve daha önce uyuşturucu, alkol tedavisi görmemiş olmak gereklidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.