İnstagram Takipçi Satın Al

Doğuda Görev Yapan Er Maaşları 2019’da Ne Kadar?

25.02.2019
A+
A-
Doğuda Görev Yapan Er Maaşları 2019’da Ne Kadar?

Doğuda Görev Yapan Er Maaşları 2019’da Ne Kadar?

Askerlik vazifesini yerine getirmeye başlayan tüm vatandaşlara, maaş ödemesi yapılır. Er olarak askerliğe başlandığı andan itibaren, harçlık niteliğinde maaş verilmektedir. Kısa dönem askerler ve uzun dönem askerler arasında maaş farklılıkları bulunmamaktadır. Ancak Şark hizmeti niteliğinde Doğu bölgelerinde askerlik yapan erlerin ve asteğmenlerin maaşları, daha yüksek verilir.

2019 Er Maaşları

2019 yılı asker harçlıkları, çavuş rütbelerinde farklılık gösterir. Kısa veya uzun dönem askerliklerde maaş farklı bulunmamakla beraber, kısa dönem askerliklerini çavuş olarak yapanlar için bir miktar yüksek maaş ödemesi yapılır.

Askerlik görevinin yerine getirildiği bölgeye bağlı olarak 30- 50 TL arasında değişen farkla çavuş maaşı alınır. Terörle mücadele kapsamında görev yapılan Doğu bölgelerinde verilen asker maaşları, Batı illerinde veya ülkenin diğer kesimlerine oranla daha yüksek verilmektedir.

Doğuda Askerlik Maaşları 2019

Doğuda askerlik yapan kişiler, çarşı izinlerine güvenlik gerekçesiyle çıkamamaktadır. Ancak sağlık veya zorunlu durumlarda askeri araçlar ve birlikle ile gerekli izinlerini yapabilirler. Diğer bölgelere oranlar daha özen, dikkat gerektiren ve şartların daha farklı olması nedeniyle, askerlerin harçlıkları daha yüksek oranda verilmektedir. Doğuda görev alan askerlere 400 TL ile 500 TL arasında aylık harçlık verilir.

Batıda Askerlik Maaşları 2019

Nispeten daha rahat şartlarla askerlik yapılan batı illerinde, askerlere verilen aylık harçlık 90 TL ile 150 TL arasında değişmektedir. Görev alınan bölgeye ve olanaklara bağlı olarak belirlenen asker maaşları, imkanların yüksek olduğu şehir ve ilçelerde daha minimal olarak verilir.

Asteğmen Maaşları 2019

Askerliğini uzun dönem ve asteğmen olarak tamamlayan kişiler, subay statüsündedir. Askerlikleri süresince askeri personel rütbesinde maaş alan asteğmenler, Doğu ve Batı bölgelerine göre maaş alırlar.

Askerlik şartlarının orantısına bağlı olarak Doğu bölgelerinde 5.115 TL maaş verilmektedir. 2019 yılı Batı illerinde asteğmen maaşları ise 4,654 TL olarak güncellenmiştir. Ancak bu maaşlar eğitim dönemlerinde değil, asteğmenlik rütbesi aldıklarında verilmeye başlanır. İlk 3 aylık eğitim dönemlerinde ise askeri öğrenci maaşı olarak 250 TL askeri harçlık alırlar.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 37 YORUM
 1. Üzeyir dedi ki:

  Bi sorum var çok acil sorabilirmiyim

  1. alpagu dedi ki:

   tabi buyur

   1. Üzeyir dedi ki:

    İyi akşamlar ben 2000 .10 08.ağrı Diyadin Doğumluyum ben 18 muayene oldum da 2020 Kasım dedi ben erken istedim e devletende 2020 Şubat işaretledim muyne olurken memur dedi 10 15 gün sonra gel dedu gittim en erkenini işaretledi sonra benim askerlik durum belgesinde 01.02 2020 askerlik ile ilişkisi yoktur diyordu sonra tarih giti ben şubeyi aradım Tc istedi verdim bir iki soru sordu komando ikinci 6 ay bedeli hayır dedim memur sen 1 Şubat 2020 gidersin dedi sordum ne kadar kesin%90 kesin dedi doğrumudur her hale aradimda askerlik hizmet tercihini yaptı galiba askerlik hizmet tercihini yapanlar kesin şubatmı gidiyor

   2. Üzeyir dedi ki:

    Efendim cevabinizı bekliyorum

  2. Ömer Çelik dedi ki:

   Üzeyir en yakın askerlik şubesine gidip konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almalısın.

   1. Üzeyir dedi ki:

    Kardeşim aradim da ilk muyne oldum zaman 2020 Kasım dedi ben erkenini işaretledim ben geçen gün aradim bir iki soru sordu sen 1 Şubat 2020 gidersin ben dedim ne kadar kesin %90kesin dedi

 2. Can Bakım dedi ki:

  Çok zor Doğu’da görev yapmak Allah tüm askerlerimizin yar ve yardımcısı olsun inşallah

 3. İlhan dedi ki:

  Eğer sigara içmeyen biriyseniz size verilen 400-500 tl yeterli oluyor. Hatta 6 ayda uçak parası bile birikiyor.

  1. Ömer Çelik dedi ki:

   Başlıktada belirtildiği üzere öyle çok aman aman bir harçlık vermiyorlar. Dolayısıyla çok fazla lüks bir şey beklemenin de anlamı yok sonuç itibariyle orası askeriye 🙂 ailenizden de bir miktar harçlık almanız gerekir.

 4. Can Bakım dedi ki:

  Ne güzel aileye de yük olunmamış olunur

 5. Emir dedi ki:

  Jandarma olursanız ve doğuya düşerseniz şuanki şartlarda 1000 tl yi bulabilir

 6. Ali Can dedi ki:

  Bence daha fazla verilmeli , gerçekten doğuda askerlik zor

  1. Abdulkerim dedi ki:

   Çok iyi para değil ama büyük ölçüde faydası oluyor insana. Askerlerin maaşlarında iyileştirme yapmalılar.

 7. Salim dedi ki:

  Zaten olması gerekiyordu, geç bile kalındı.

 8. Cihan dedi ki:

  Biz Hakkari Şemdinli’de askerlik yaparken 2010 yılında bize 295 TL veriyorlardı

 9. Murat Tolu dedi ki:

  Doğu’daki erlerimizin daha fazla maaş almasından yanayım. Çünkü askerlik boyunca kışla dışına bile çok nadiren çıkıyorlar. En azından aldıkları ücret ile kantinden istediklerini temin edebilmeliler.

 10. Bülent dedi ki:

  Dönemimde 15-20 lira er maaşı alırdık zaten askeriye de para harcayacağın tek yer kantin.Onda da fiyatlar çok uygun olduğu için tüm ihtiyaçlarını rahatlıkla alabiliyorsun.

 11. yuteka dedi ki:

  Doğuda para harcayacak yer yok zaten birikim yapmak en mantıklısı

 12. Abdullah Öter dedi ki:

  Bencede doğuda askerlik yapan er daha fazla maaş almalı ikisinin içinde bulunduğu baskı ortamı aynı değil.

 13. Mervetufan dedi ki:

  Dogu, batı, kuzey, güney ne alaka ya dogu diye. Sacmalamasinlar..

 14. Uğur Aktaş dedi ki:

  Doğu’da görev yapmak çok zor maddiyatın yanında manevi ve psikolojik desteğe de ihtiyaçları var. Allah yardımcıları olsun. Hepsine minnettarız

 15. Deniz Kaya dedi ki:

  Çatışmalı bölgelerde görev yapmak çok zor, Allah yardımcıları olsun. Vatani görev zamanımız da geliyor…

 16. İlker durmus dedi ki:

  Normale gore daha fazla almasi gerekir sonucta tehliklei bir is yapiyor lar

 17. Ramazan Turung dedi ki:

  Askerliğimi doğuda yaptım 300 veriyorlardı yetmiyordu herşey zaten çok pahalı allah asker arkadaşlara kolaylık versin.

 18. Alper dedi ki:

  Askerliği doğuda yapanlara Allah kolaylık versin, doğuda ki askerlerim harçlıkları daha çok olmalı.Eğer sigara içiyorsanız bu harçlıklar kesinlikle yetmez.

 19. Kimegoreiyi dedi ki:

  Bizim zamanımızda çok daha düşüktü şuan gayet iyi gibi

 20. lucifer dedi ki:

  Doğuda görev yapan her askerin maaşının minimum polis maaşına eşit olması gerektiğini düşünüyorum.

 21. İlker TR dedi ki:

  Ne kadar alsalar azdır kahramanlarımız bizim onlar ülkenin baş tacı

 22. Muzaffer Güney Kılıç dedi ki:

  Maaşlar az.Psikolojik baskı altındasın,fiziki durumun yeterli değil ama askersin üzerine bence en az 1000 2000 lira vermeleri gerek.Nacizane görüşüm bu

 23. Umut dedi ki:

  Ileride bende paralı asker olmak istiyordum bu yüzden araştırma sürecine girdim ve sonunda e mantıklı en düzgün sekilde anlatan bir kaynak buldum maaş konusunda en açıklayıcı cevabı verdiğiniz için teşekkür ederim

 24. Abdullah Yakar dedi ki:

  Doğuda askerlik yapmak çok zor bir görevdir. Aldıkları maaşları sonuna kadar hak ettiklerini düşünüyorum. Tüm askerlerimiz kolaylıklar diliyorum.

 25. İbrahim Kadıoğlu dedi ki:

  Bizim yiğitlerimiz için çok az bir şey bence, biz rahatça yataklarımızda uyurken onlar aslanlar gibi pençeleriyle savaşıyorlar. Allah devletimize zeval vermesin..

 26. Can dedi ki:

  Bu konuyu cidden çok merak ediyordum acaba doğudaki insanlar canı pahasına savaşırken karşılığını alabiliyorlar mı diye merak ediyordum bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz İyi ki varsınız teşekkür ederim kolay gelsin

 27. Süleyman Morgül dedi ki:

  Doğuda sıcak çatışmada bulunan erlerimizin üstünde büyük yük var gerçekten maaş konusunda daha fazla bile almaları lazım tüm askerlerimizin allah yardımcısı olsun.

 28. Yusuf ŞAKAR dedi ki:

  Allah yardımcıları olsun çok zor işleri maaş olarak az ama faydası oluyor illaki.

 29. Kimegoreiyi dedi ki:

  Doğuda görev yapmak zor o yüzden sonuna kadar hak ediyorlar

 30. Kreus dedi ki:

  Doğuda hayatını riske atan evlatlarımız için maaşların daha bile yüksek olması gerekir.