İspanyol Ordusu’nun M113’ün halefi için 2 milyar avro bütçe ayrıldı

27.08.2023
A+
A-
İspanyol Ordusu’nun M113’ün halefi için 2 milyar avro bütçe ayrıldı

İspanyol Ordusu, M113 TOA araçlarının yerini alacak olan 400 adet paletli zırhlı araç için 2 milyar avro bütçe ayrıldığını duyurdu. Tedarik sürecinin 10 yıl boyunca gerçekleştirilmesi planlanıyor.

İspanyol Ordusu’nun Zırhlı Paletli Destek Aracı Programı için ayrılan bütçe, Salı günü düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısında onaylandı. İspanya hükümeti, eski M113 TOA araçlarının yerini alacak yeni paletli zırhlı araçların geliştirilmesi için Savunma Bakanlığı’na yetki verdi. Bu program çerçevesinde, farklı konfigürasyonlarda 394 araç tedarik edilmesi planlanmaktadır. Sözleşmenin İspanyol Tess Defence konsorsiyumuna verilmesi bekleniyor. Konsorsiyum, VCR 8×8 Dragon aracı da dahil olmak üzere farklı projeler üzerinde çalışmaktadır.

Yeni geliştirilecek olan Zırhlı Muharebe Aracı, Santa Barbara Sistemas tarafından tasarlanan Ascod platformu temel alınarak üretilecektir. İspanyol Ordusu, yeni zırhlı aracın mayınlara, el yapımı patlayıcılara ve belirli kalibrede mühimmatlara karşı yüksek koruma sağlayacağını belirtti. Aynı zamanda aracın komuta merkezi, personel taşıyıcı, anti-tank, ambulans ve kurtarıcı gibi farklı versiyonları da bulunacaktır.

ASCOD

10 yıllık modernizasyon

Planlamalara göre, İspanyol Ordusu’nun M113 araçları, yeni geliştirilen araçlarla değiştirilerek on yıl içinde tamamen yenilenmiş bir filoya sahip olacak. Bu modernizasyon süreci 2035 yılına kadar aşamalı olarak gerçekleştirilecek ve Tierra, tüm TOA M113 ailesi platformlarının emekliye ayrılmasını bu tarihe kadar tamamlamayı hedeflemektedir.

İlk aşamada, hizmetteki M113 araçlarının yarısından fazlasının emekliye ayrılması ve 1.250 operasyonel platformun 600’e kadar düşürülmesi planlanmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.