KAAN Savaş Uçağı, Hızlı Taksi Test Dönemine Giriyor

28.10.2023
A+
A-
KAAN Savaş Uçağı, Hızlı Taksi Test Dönemine Giriyor

Türkiye’nin milli savaş uçağı KAAN’ın geliştirme çalışmaları hızla devam ediyor. KAAN, uygun iniş takımlarının yakında monte edilmesi planlanıyor.

KAAN, bu yılın ilk uçuşuna doğru ilerleyen kritik aşamalardan birini başarıyla tamamladı. Tam boy statik testinde, KAAN üzerine uygulanan yüklemeler karşısında dayanıklılığını kanıtladı. Hızlı taksi testlerine Aralık ayının başında başlanması hedeflenen KAAN, ilk uçuşa doğru adım adım ilerliyor. TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, TUSAŞ projelerinin geldiği son noktaya değindi.

Temel Kotil, HÜRJET isimli jet eğitim uçağının ilk uçuşunu gerçekleştirmesinin ve ardından 32. başarılı uçuşunu yapmasının Cumhuriyet için büyük bir katkı sağladığını belirtti. Kotil, “Bu jet uçağı, yakında süpersonik hızlarda uçacak ve jet motorlarına sahip olacak. İkinci aşama yanma odasını da başarıyla çalıştırdı.” dedi.

Kotil, GÖKBEY helikopterinin ardından bu yıl 11 tonluk ATAK-2 helikopterini de havalandırdıklarını hatırlattı. Kotil, “ATAK-2 hala uçuyor. Apache helikopteri Amerikalıların, Mi-28 helikopteri Rusların, bizim ise ATAK-2’miz var. Henüz isim verilmedi. Sayın Cumhurbaşkanı isimleri teslimat yakın olduğunda belirleyecek. Ayrıca ilave siparişler aldık.” şeklinde konuştu.

KAAN, Dayanıklılık Testini Geçti

Kotil, KAAN projesinin en önemli gündemleri olduğunun altını çizerken, “KAAN’ın bu yıl sonunda uçmasını umuyoruz. Bu yüzden büyük bir özveriyle çalışıyoruz. Bu sabah şirkete geldiğimde KAAN’ı ziyaret ettim, artık bir gelenek haline geldi. İyi gidiyor, inşallah yıl sonunda söz verdiğimizi tutarız. Statik testleri ve mukavemet testlerini başarıyla geçti. Şu anda ekstra ekipmanlar yerleştiriliyor. İniş takımları takılmak üzere. Daha önce takımları vardı, ancak bu kez uçacak takımlar monte edilecek. Amacımız, KAAN’ı 100. yıl kutlamalarımızda gökyüzünde görmek.” şeklinde konuştu.

“Kesinlikle Başarılı Olması Gerekiyor”

Temel Kotil, savunmada stratejik bir varlık olarak sınıflandırılan ürünlerin yerine başka bir şeyin geçemeyeceğini vurgulayarak, KAAN gibi bir ürünün yerli ve milli olmasının zorunlu olduğunu belirtti.

KAAN’ın motorunun ve fırlatma koltuğunun henüz yerli olmadığını söyleyen Kotil, ancak bunların 2028 yılında Hava Kuvvetlerine 20 uçak teslim edilirken yerli ürünlere dönüşeceğini belirtti.

KAAN-Savaş-Uçağı

Kotil, iniş takımının pratik olarak üretildiğini ancak uçacak takımın yeniden üretilip test edilmesi gerektiğini dile getirerek, güç dağıtım sisteminin İzmir’deki bir firmada üretildiğini söyledi.

Kotil, espri yaparak, “Gördüğümüz her şeyi ‘senin yüzünden uçmazsa’ diye sıkıştırıyoruz.” dedi ve tüm firmalara ve TUSAŞ çalışanlarına “bu projeyi yapmaya odaklanın” dediklerini ve kısa sürede büyük bir iş başardıklarını vurguladı.

Bakan Mehmet Şimşek ile 6. Nesil Uçak Diyalogu

Temel Kotil, kendilerinden 6. nesil bir savaş uçağı beklediklerini belirterek, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile yaşadıkları diyalogu anlattı:

İlk taksi yaptığımızda bir Yunan televizyonunda şöyle bir yorum vardı: “Türkler belki bunu bitiremeyebilir ama bunu yapacak altyapıya sahipler.” Aslında burada önemli olan, 6800 parlak mühendisimiz, bir o kadar teknisyenimiz ve 15 bin kişilik ekibimizdir. Gerisi zaten hallolur.”


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.