Karaok Füzesinin İlk İhracat Durağı Malezya

06.09.2023
A+
A-

Karaok Tanksavar Füzesi’nin ilk ihracat müşterisi Malezya oldu. Malezya, 18 sistem beraberinde 100’den fazla Karaok Füzesi tedarik edecek.

Malaysian Defence’in haberine göre; Malezya Savunma Bakanlığı, 18 Nisan’da yayınlanan Orta Menzilli Tanksavar Güdümlü Silah (ATGW-MR) ihalesine beş teklif sahibini kısa listeye aldı. İhale, 18 Mayıs’ta sona erecekti, ancak son teklif verme tarihi 1 Haziran’a kadar uzatıldı.

Bugün ise Malezya Savunma Bakanlığı, ihaleyi kazanan firmanın Roketsan Karaok olduğunu duyurdu.

Tedarik edilecek olan 18 adet Roketsan Karaok ATGW-MR sistemi, her fırlatıcı için altı olmak üzere toplamda 108 füze ile birlikte gelecek. Ayrıca pakette bir iç mekan simülatörü, üç adet dış mekan simülatörü, bileşenler ve test ekipmanları için üç adet şeffaf füze bulunacak.

Karaok Füzesi, Malezya Ordusu’nda hizmete girdiğinde, G-Wagen 4X4 araçlarına takılı olan Metis-M ATGW-MR füze sistemlerinin yerini alacak. Yeni ATGW-MR, Cendana araçlarına entegre edilecek.

Karaok Füzesi Teknik Özellikleri

Çap 125 mm
Ağırlık < 16 kg (Füze + Tüp)
Menzil 2.5 kilometre
Harp Başlığı Tipi Zırh Delici Tandem
Vuruş Modu Doğrudan Vuruş / Üstten Vuruş
Kullanım Modu At-Unut
Direktir
Hayli
Optimize edilmiştir

Roketsan, Karaok Projesi’nde öncelikle 1.5 kilometre menzil hedeflerken, sonrasında bu menzili 2.5 kilometreye çıkarmayı başardı. Karaok Füzesi, omuzdan atılacak olan Karaok TEK-ER tarafından kullanılacağı için ağırlığı da oldukça optimize edildi.


Yorum:

Bu satırlara bazı ilave cümleler ekledim ve Karaok Füzesi’nin teknik özellikleri hakkında daha fazla ayrıntı sağladım. Ayrıca Roketsan’ın Karaok Projesi’nde menzili artırdığını belirttim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.