Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev’e Otokar ARMA Zırhlı Aracı Sunuldu

06.09.2023
A+
A-
Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev’e Otokar ARMA Zırhlı Aracı Sunuldu

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’e, ulusal savunma sanayi sektöründe faaliyet gösteren Otokar ve ASELSAN ortaklığı tarafından üretilen ARMA zırhlı aracı tanıtıldı. Kazakistan, ARMA zırhlı aracıyla yakından ilgileniyor.

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı’nın açıklamasına göre, Cumhurbaşkanı Tokayev’in Almatı eyaletine yaptığı bir çalışma ziyareti sırasında yerel savunma sanayi şirketlerinin ürünlerinin sergilendiği bir sunum düzenlendi.

Bu sunumda Tokayev’e, Türk-Kazak ortak şirketi olan Kazakhstan Aselsan Engineering ile Otokar’ın ürünleri de tanıtıldı.

Ayrıca, Tokayev Otokar ARMA zırhlı aracını da detaylı bir şekilde inceledi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, burada savunma sanayi sektörünün yerelleştirilmesinin önemini vurguladı ve yerli üretimlerin savunma gücünün artırılmasında kilit bir rol oynadığını belirtti.

Bunun yanı sıra Otokar’ın Kazakistan’daki faaliyetleri de önemli bir konu olarak değerlendirilmektedir. Otokar tarafından geliştirilen TULPAR Zırhlı Muharebe Aracı ve ARMA 8×8 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç, Kazakistan’da bir yılı aşkın bir süredir çeşitli testlere tabi tutulmaktadır. Test edilen ARMA konfigürasyonu ise ASELSAN tarafından geliştirilen NEFER Kulesi’ne sahip ARMA 8×8 modeli olmuştur.

Ancak, daha önce Kazakistan’da Rus yapımı 2K23 Kulesi entegre edilmiş TULPAR ve ARMA araçlarının da test edildiği bilinmektedir.

TULPAR ve ARMA 8×8 araçlarının, gelecekte Kazakistan Ordusu envanterine girmesi beklenmektedir. Konuyla ilgili olarak, Kazakistan Savunma Bakanı Yardımcısı Sultan Kamaletdinov’un Aralık 2022’de yaptığı açıklamada, “Türk şirketi tarafından üretilen zırhlı araçlarla ilgili kılavuz belgelerimiz bulunuyor. Birkaç ülke tarafından bu zırhlı araçlar alındı ve silahlı çatışmalarda başarıyla kullanıldı” ifadelerine yer verilmiştir. Bu açıklamada, ARMA zırhlı aracının kast edildiği tahmin edilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.