Kazakistan’dan ARMA için yeni karar: Çin VN-11 kulesi

12.09.2023
A+
A-
Kazakistan’dan ARMA için yeni karar: Çin VN-11 kulesi

Otokar ARMA 8×8’in Kazakistan’a ihracatı için çalışmalar devam ediyor. ARMA, Kazakistan Ordusu tarafından yapılan testlerde yerli rakibi BARYS’ın gerisine düşerken, Çin yapımı VN-11 kulesi ile güçlendirilecek.

Otokar, Türkiye’nin önde gelen askeri kara platformu üreticilerinden biridir. ARMA 8×8 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA), Kazakistan’a ihracatı için uzun bir süredir çalışmalar yürütüyor. Kazakistan Ordusu tarafından yapılan testlerde başarılı olan ARMA, tahminlere göre 4.5 milyar dolar değerinde bir ihaleyi kazanmıştır. ARMA, son olarak ülkede gerçekleştirilen tatbikatta performansını sergilemiştir.

Tatbikatın ardından Kazakistan Savunma Bakanlığı, ARMA ve yerli rakibi BARYS hakkında önemli açıklamalarda bulunmuştur. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verilmiştir: “15-30 Mayıs 2023 tarihleri arasında 8×8 “BARYS” aracının üçüncü deneme askeri kullanımı gerçekleştirildi. Sonuçlara göre, daha önce tespit edilen eksikliklerin ana şaside giderildiği ancak muharebe modülündeki eksikliklerin giderilmediği görüldü. Bu eksikliklerin, askeri kullanımı olumsuz etkilediği belirtilmiştir. Barys, eksikliklerin giderilmesi için KPI LLP’ye geri gönderildi.”

Barys 8×8

Barys, Rus yapımı BTR-82A ile karşılaştırıldığında aynı ateş gücüne sahiptir. Ancak maliyeti yaklaşık 1 milyar tenge olan Barys, Rus makinesinden önemli ölçüde daha yüksek bir maliyete sahiptir (yaklaşık 400 milyon tenge).

Barys, su üzerinde seyir yapma yeteneğine sahip değildir ve zırhı, manevra kabiliyeti ve kontrolü, hız özellikleri ve genel boyutları üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Bu nedenle, Barys’ın icra etmesi gereken görevleri büyük ölçüde sınırlamaktadır.

ARMA’ya Çin VN-11 kulesi entegre edilecek

Zırhlı tekerlekli araçların ateş gücünü artırmak amacıyla 100mm toplu bir muharebe modülü ve 5 km’ye kadar atış menziline sahip bir tanksavar füze kompleksi kullanılacak. Bu nedenle Temmuz ve Aralık 2023 tarihleri arasında Türk 8×8 ARMA tekerlekli aracı, Çin yapımı VN-11 muharebe modülü ile test edilecektir.

Askeri testler devam ediyor. Test sonuçlarına göre, Silahlı Kuvvetler uzmanları ARMA’nın Kara Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen görevler için uygunluğunu belirleyecek.”

Şu ana kadar 2 farklı kule ile test edildi

Otokar tarafından geliştirilen TULPAR Zırhlı Muharebe Aracı ve ARMA 8×8 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç, Kazakistan’da farklı testlere tabi tutulmaktadır. Test edilen ARMA konfigürasyonu, ASELSAN tarafından geliştirilen NEFER Kulesi’ne sahip olan ARMA 8×8’dir.

Ayrıca Rus yapımı 2K23 Kulesi entegre edilmiş TULPAR ve ARMA araçları da Kazakistan’da test edilmiştir.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.