GHOST Hava Güvenlik Kalkanı Suudi Arabistan’a ihracat yapıyor

11.09.2023
A+
A-
GHOST Hava Güvenlik Kalkanı Suudi Arabistan’a ihracat yapıyor

Türk savunma sanayisi, dron tehditlerini engellemek için geliştirilen GHOST Hava Güvenlik Kalkanı’nın Suudi Arabistan’a ihracatını gerçekleştiriyor.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, ASER Teknoloji şirketi, radyo frekansı (RF) konusunda önemli bilgi ve deneyime sahip olduğu için yeni nesil jammer ve anti-dron silahları üretmek için bu uzmanlığından yararlandı.

Firma, kötü niyetli olarak kullanılabilecek dronlara karşı önlem sistemleri üreten çözümler geliştirerek etkin karıştırma, köreltme ve yönlendirme yapmaktadır.

ASER Teknoloji, GHOST Hava Güvenlik Kalkanı için ihracat anlaşmasını gerçekleştirmiştir. GHOST sistemi, GHADI Holding işbirliğiyle Askeri Sanayiler Genel Otoritesi’ne (GAMI) tedarik edilecek.

ASER Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Aslı Murat, dronların ciddi güvenlik sorunlarına yol açtığını ve kritik tesislerin güvenliğini tehdit ettiğini belirtti.

Murat, geliştirilen sistemin dronları uzaktan tespit ettiğini ve olası saldırıları otomatik olarak engellediğini vurgulayarak, Suudi Arabistan’daki yetkililerin çözümü beğendiğini ve önemli bir anti-dron sözleşmesine imza attıklarını belirtti.

Ayrıca Murat, ürün tedarikinin yanı sıra ortaklaşa teknoloji geliştirilmesi konusunda anlaşmaya vardıklarını ifade ederek, Suudi Arabistan’ın yüksek teknolojiye yatırım yapma konusundaki kararlılığını takdir ettiklerini dile getirdi.

GHOST Hava Güvenlik Kalkanı, dronları tespit ederek RF kumanda bandını etkisiz hale getiren bir sistem olarak tasarlandı. Bu sistem, gece-gündüz, yaz-kış koşullarında kesintisiz olarak çalışabilmektedir. Hava Güvenlik Kalkanı, anti-dron tespit ve sayısal RF jammer sistemleri ile birlikte etkili bir elektronik harp sistemi sunmaktadır.

Bunun yanı sıra, sistemde bulunan bir radar, piyasada bulunan küçük dronlara karşı durumsal farkındalık sağlayabilmektedir. Radar sistemi, döner ve sabit kanatlı hava araçlarını otomatik olarak tespit edebilmekte ve dronları kuşlardan ayırt ederek tehdidi belirleyebilmektedir.

Tespit edilen dronların RF alıcı-verici sistemlerinin iletişimi RF jammer ile kesilerek dronların etkisiz hale getirilmesi sağlanmaktadır.

GHOST Hava Güvenlik Kalkanı, havalimanları, askeri birlikler, karakollar, cezaevleri ve kritik bölgelerin güvenliğinin sağlanmasında kullanılabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.