Türk savunma sanayii, Avrupa’da güç gösterisi yapıyor

11.09.2023
A+
A-
Türk savunma sanayii, Avrupa’da güç gösterisi yapıyor

Türk savunma sanayii, dünyanın çeşitli coğrafyalarında sağladığı başarılı ihracatları Avrupa’ya taşımak için yeni adımlar atıyor.

Dünyanın en önemli savunma sanayi etkinliklerinden olan Uluslararası Savunma ve Güvenlik Ekipmanları Fuarı (DSEI 2023), 12-15 Eylül tarihleri arasında Londra’da gerçekleştirilecek. Bu fuarın teması “Entegre güce ulaşmak” olacak ve hava, kara, deniz, siber ve elektromanyetik faaliyetler ile uzay operasyonlarının entegrasyonu vurgulanacak.

Haberlere göre, etkinlik hükümetler, silahlı kuvvetler ve endüstri temsilcilerini bir araya getirecek ve birçok ülkeden tedarikçilerin katılımı bekleniyor.

Türk savunma sanayii şirketleri de Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda ve Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği’nin desteğiyle fuarda yer alacaklar. Türk şirketleri arasında ASELSAN, BMC, CES Kompozit, HAVELSAN, Kale Arge, MKE AŞ, Nurol Makina, REPKON, Roketsan, CANiK, Sarsılmaz, TAIS gibi yaklaşık 30 şirket bulunacak ve ürün ve kabiliyetlerini sergileyecekler.

2-7

Nurol Makina, ilk kez yurt dışında

Son dönemde, Türk savunma sanayii şirketleri İngiltere’de daha etkin bir şekilde var olmak için önemli adımlar atıyorlar.

Türk zırhlı kara aracı üreticisi Nurol Makina, Avrupa ve İngiltere’deki stratejisini desteklemek amacıyla “Nurol Makina UK” adında bir şirket kurdu. Bu yeni şirket, İngiliz ordusuna ve İngiltere’den diğer ülkelere hizmet verecek olan 4×4 zırhlı araçların tasarımı, geliştirilmesi ve üretimi konularında yerli istihdam yaratmayı hedefliyor.

Nurol Makina UK, DSEI 2023 fuarına katılarak kendisini tanıtacak ve yerel firmalarla işbirliği yaparak İngiliz savunma sanayinin önemli bir parçası olmayı hedefliyor. Ayrıca, Nurol Makina İngiliz NP Aerospace firmasıyla bir işbirliği anlaşması imzalayarak rekabet gücünü artırmayı planlıyor.

Fuarda, Nurol Makina’nın Hafif Zırhlı Araç NMS-L’yi ilk kez yurt dışında sergileyeceği belirtiliyor. Bu araç fuarın bir parçası olarak sağdan direksiyonlu yeni bir konfigürasyonla sunulacak. Fuarda ayrıca Ejder Yalçın 4X4 aracı tanıtılacak.

3-5

İngiltere’de satın alınan şirket için de ilk deneyim

DSEI Fuarı, Türk savunma sanayiinin önde gelen silah üreticilerinden CANiK için de büyük öneme sahip. Geçtiğimiz yıl, dünyadaki üç orta kalibreli top üreticisinden biri olan köklü İngiliz şirketi AEI Systems’ı satın alan CANiK ve diğer grup üyeleri, fuarda tabancalardan uçaksavarlara, orta kalibreli toplardan uzaktan komutalı silah kulelerine kadar birçok ürün sergileyecekler.

CANiK şirketler grubunun yeni üyesi AEI Systems, ilk defa uluslararası bir fuarda CANiK çatısı altında İngiltere’de ürettiği orta kalibreli top ürünlerini sergileme fırsatı bulacak.

CANiK, AEI Systems satın almasının ardından İngiltere ve Türkiye’de yüksek üretim kapasitesine sahip olacak. Bu sayede, kara, hava ve deniz platformlarına hizmet veren Türkiye, İngiltere ve diğer dost ve müttefik ülkeler için orta kalibreli toplar ve uzaktan komutalı silah sistemleri sağlayabilecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.