SSB tarafından Azerbaycan’a Atanan Savunma Sanayii Müşaviri Görevine Başladı

11.09.2023
A+
A-
SSB tarafından Azerbaycan’a Atanan Savunma Sanayii Müşaviri Görevine Başladı

Geçtiğimiz yıl yayımlanan bir Cumhurbaşkanlığı Kararı ile yurt dışı teşkilatı bulunan kamu kurum ve kuruluşlarına Savunma Sanayii Başkanlığı da dahil edildi.

Atanan savunma sanayii müşaviri İlker Türköz, görevine başladı ve ilk olarak ASELSAN BAKÜ Genel Müdürü Özgür Kürüm ile bir araya geldi.

Özgür Kürüm, yaptığı sosyal medya paylaşımında, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa Savunma Sanayii Başkanlığı yurt dışı teşkilatının parçası olarak 9 ülkeye yönelik olarak Savunma Sanayi Müşaviri kadrolarının oluşturulduğunu ve Azerbaycan’a atamanın yapıldığını belirtti.

SSB’nin yurt dışı teşkilatı, görev yapılan ülkelerde savunma sanayisine yönelik gelişmeleri takip edecek, raporlayacak ve bu konuda Başkanlığı bilgilendirecektir.

Ayrıca yurt dışı teşkilatı, savunma ve güvenlik alanında Türkiye ile ilgili süreçleri izleyecek, ihaleler hakkında bilgi toplayacak ve iş birliği projelerinin başlatılması konusunda araştırmalar yapacak.

Bunun yanı sıra teşkilat, savunma sanayisinde imzalanan ikili anlaşmaların uygulanmasını takip edecek, savunma sanayisinde ilgili mevzuatta belirtilen görevleri yürütecek ve diğer görevleri de yerine getirecektir.

Türkiye’nin savunma sanayisindeki önceliklere göre 9 ülkedeki büyükelçiliklere müşavir atanmasına karar verildi. Bu ülkeler arasında Azerbaycan da yer almaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.