KFOR (Kosova Gücü) Komutası Ekim Ayında Türkiye’ye Geçecek

18.08.2023
A+
A-
KFOR (Kosova Gücü) Komutası Ekim Ayında Türkiye’ye Geçecek

NATO’nun Kosova’ya yönelik harekâtının ardından, ülkede güvenliğin sağlanması ve diğer konularda destek amacıyla KFOR yani Kosova Barış Gücü kuruldu. Bu harekâtın başlama tarihi 11 Haziran 1999’dur.

KFOR, NATO liderliğinde çokuluslu bir barış gücüdür ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 1244 sayılı kararının ardından, 12 Haziran 1999’da Kosova’ya giriş yapmıştır.

Türkiye, 13 Temmuz 1999 tarihinden itibaren KFOR Harekâtı’nda kendisine tahsis edilen kadrolara personel görevlendirmektedir. Türkiye, Mayıs 2007-Mayıs 2008 tarihleri arasında Güney Çok Uluslu Görev Kuvveti’nin komutasını üstlenmiştir ve halen KFOR Harekâtı’nda bir Motorlu Piyade Bölüğü, İrtibat ve İzleme Timleri ile NATO’nun Kosova’da yürüttüğü harekata destek vermektedir.

Son zamanlarda Kosova’da güvenlik endişelerinin artması ve NATO’nun talebi üzerine Türkiye, 65. Mekanize Piyade Tugayı’ndan bir taburunu takviye olarak Kosova’ya göndermiştir.

Kosova’daki görev, güvenli ve emniyetli bir ortamın sağlanması, yerel ve uluslararası kuruluşlarla işbirliğinin geliştirilmesi, ayrıca Kosova Güvenlik Kuvvetlerinin gelişimi ve eğitimine destek sağlanmasıdır.

Milli Savunma Bakanlığı kaynaklarına göre, Kosova Barış Gücü (KFOR) komutasının Türkiye’ye ne zaman geçeceği sorusuna yanıt olarak, “Ekim ayında 1 yıl süreyle devralacağız. KFOR komutanlığı görevi uzun yıllar boyunca İtalya’da bulunuyordu ve ilk kez Türkiye bu görevi üstlenecek.” bilgisi verilmiştir.

Aynı kaynaklara göre, son olaylar sonrasında bölgeye giden 65. Mekanize Piyade Tugayı’na ait taburun dönüş tarihiyle ilgili planlama Eylül ayının başına denk geliyor. Başka bir karar alınmazsa, taburumuz Eylül ayı başında dönecek.

Yaptığımız bir araştırmaya göre, KFOR’nın Türkiye’ye geçmesiyle birlikte Türk askeri personelinin ve Türkiye’nin Kosova’daki etkisi ve rolü daha da artacak. Bu, Türkiye’nin uluslararası alanda üstlendiği sorumlulukları ve güvenlik işbirliğini gösteren önemli bir adımdır.

Ayrıca, Türkiye’nin KFOR görevini üstlenmesi, ülkemizin uluslararası arenada daha fazla tanınmasını ve Balkanlar’da barış ve güvenliğin sağlanmasına katkıda bulunmanın önemli bir göstergesidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.