TSK Her Geçen Gün Nitelik ve Nicelik Olarak Güçleniyor ve Caydırıcılığını Artırıyor

18.08.2023
A+
A-
TSK Her Geçen Gün Nitelik ve Nicelik Olarak Güçleniyor ve Caydırıcılığını Artırıyor

Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) Haftalık Basın Bilgilendirme Toplantısı, MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Deniz Albay Zeki Aktürk’ün 30 Ağustos 2023 tarihinde tuğamiral rütbesine terfi etmesiyle başladı. Aktürk, sunumunda TSK’nın güçlenmesi ve caydırıcılığının artmasıyla ilgili bilgileri paylaştı.

Bilgilendirme toplantısının tamamını aşağıda bulabilirsiniz:

Dz. Alb. Zeki Aktürk – MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri

“Değerli Basın Mensupları, Millî Savunma Bakanlığı 17 Ağustos Basın Bilgilendirme Toplantısı’na hoş geldiniz. 3 Ağustos 2023 tarihinde yapılan 2023 Yüksek Askerî Şûra toplantısı kararları doğrultusunda dün (16 Ağustos 2023) itibarıyla Genelkurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı komuta kademesinde görev değişiklikleri gerçekleştirildi. Yeni görevlerini devralan komutanlarımıza hayırlı olmasını diliyor, emekli olan komutanlarımıza ise hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Ayrıca, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın yıl dönümü nedeniyle şehitlerimize ve ebediyete intikal etmiş gazilerimize bir kez daha rahmet diliyoruz. Değerli Basın Mensupları, Millî Savunma Bakanlığı tüm birlik ve kurumlarıyla devletimizin bekası ve ülkemizin savunması için gereken tüm tedbirleri almaya devam etmektedir.” şeklinde konuşmasına başladı Aktürk.

TERÖRLE MÜCADELE HAREKÂTI

PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ gibi terör örgütlerine karşı başarılı operasyonlar gerçekleştirildiğini belirten Aktürk, son bir haftada 67 teröristin etkisiz hale getirildiğini, bu yıl içinde ise toplam 1.062 teröristin etkisiz hale getirildiğini ifade etti. Aktürk, terörle mücadele ve terörün kaynağında yok edilmesi stratejisiyle kararlılıkla devam edileceğini vurguladı.

HUDUT GÜVENLİĞİ

Hudut güvenliğine önem verildiğini belirten Aktürk, geçtiğimiz hafta içinde 179 kişinin yasa dışı yollarla sınırı geçmeye çalışırken yakalandığını ve 3.076 kişinin sınırı geçmesinin engellendiğini açıkladı. Hudut güvenliği konusunda tedbirler alınmaya devam edileceğini aktardı.

SURİYE

Suriye’de insani yardım ve altyapıyı destekleme çalışmalarının sürdüğünü belirten Aktürk, aynı zamanda operasyon bölgelerinde güvenlik ve istikrarın sağlandığını ve teröristlere karşı mücadele edildiğini ifade etti. Suriye’de istikrarın sağlanması ve Suriyelilerin geri dönüşleri için çalışmaların devam ettiğini aktardı.

ULUSLARARASI GÖREVLER / NATO

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) BM, NATO, AB, AGİT gibi uluslararası kuruluşlarla işbirliği içinde hareket ettiğini belirten Aktürk, Azerbaycan, Libya, Kosova, Bosna Hersek, Katar ve Somali gibi ülkelerde görev yapan kahraman Mehmetçik’in küresel barışa ve istikrara katkı sağladığını ifade etti. Ayrıca, eğitim ve tatbikat faaliyetlerine de devam edildiğini söyledi.

SAVUNMA SANAYİ / ENVANTERE GİREN YENİ SİLAH SİSTEMLERİ

TSK’nın savunma ihtiyaçlarının hızla değiştiğini ve yerli ve milli savunma sanayisi projelerinin devam ettiğini belirten Aktürk, Milli İmkânlarla Modern Denizaltı Torpidosu Tedariki (AKYA) Dönem-2 Projesi’nin başarıyla ilerlediğini ve savunma sanayisinde yerlilik oranının %80’e ulaştığını dile getirdi.

DOĞAL AFETLERLE MÜCADELE

TSK’nın doğal afetlerle mücadele çalışmalarının olduğunu belirten Aktürk, özellikle orman yangınlarına müdahalelerde silahlı kuvvetlerin desteğini sağladığını ifade etti. Rezerv güçlerin orman yangınlarına müdahale ve söndürme çalışmalarına katkı sağladığını aktardı.

FETÖ İLE MÜCADELE

TSK’nın FETÖ ile mücadelesine kararlılıkla devam ettiğini belirten Aktürk, personelde FETÖ bağlantısı olan hiçbir kişinin kalmayana kadar mücadeleye devam edileceğini vurguladı.

Bu şekilde TSK’nın nitelik ve nicelik olarak güçlendiğini ve caydırıcılığını artırdığını söyleyen Aktürk, Türk milletinin sevgi ve güveninden aldığı güçle, Atatürk ilke ve inkılapları, aklın ve bilimin rehberliğinde, görevlerini başarıyla yerine getirmeye devam edeceklerini ifade etti.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.