İnstagram Takipçi Satın Al

ABD, Slovakya Savunma Şirketlerine Ambargo Uyguluyor

18.08.2023
A+
A-
ABD, Slovakya Savunma Şirketlerine Ambargo Uyguluyor

ABD, Slovakyalı Ashot Mkrtychev’e ait üç firma üzerindeki yaptırımları, Rusya ve Kuzey Kore arasındaki silah ticareti anlaşmalarının “rolünün” ortaya çıkması nedeniyle uyguladığını duyurdu.

ABD Hazine Bakanlığı, resmi bir açıklama yaparak, Yabancı Varlık Kontrol Ofisi’nin (OFAC) Mkrtychev’in Kuzey Kore ve Rusya ile olan silah ticaretine bağlı olduğunu belirterek, bu sebeple Mkrtychev’in kurucusu veya yöneticisi olduğu üç firma üzerinde yaptırım uyguladığını duyurdu.

Ayrıca, Hazine Bakanlığı Terörizm ve Mali İstihbarattan Sorumlu Müsteşarı Brian Nelson, ABD’nin, “Kuzey Kore’nin Rusya’yı destekleyen yasa dışı finansmana karşı mücadelesine devam ettiğini” belirtti.

Nelson ayrıca, söz konusu silah ticareti faaliyetlerine yönelik yaptırımların devam edeceğini vurguladı.

Yaptırım uygulanacak şirketler ise savunma alanında faaliyet gösteren Defense Engineering Limited Liability Partnership, Limited Liability Company Verus ve Versor S.R.O. olarak açıklandı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, geçtiğimiz 30 Mart’ta Mkrtychev’in Rusya’nın Kuzey Kore’den silah ve mühimmat satın alma girişimlerinin merkezinde olduğunu bildirmiş ve ABD’nin bu kişiyi yaptırım listesine aldığını açıklamıştı.

Kirby ayrıca, Mkrtychev’in Rus yetkililerin desteğiyle iki ülke arasında gizli bir silah anlaşmasına aracılık ettiğini ve Rusya’nın Pyongyang’dan farklı çeşitlerde silah ve mühimmat almayı hedeflediğini ifade etmişti.

Önemli NOT: Bu metin ABD ve Slovakya arasındaki savunma sektöründeki yaptırım ile ilgili bir haberi içermektedir. Yukarıdaki metin sadece bir örnek olarak sunulmuştur ve gerçek olayları yansıtmayabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.