Milli denizaltı torpidosu AKYA’dan kritik başarı

18.08.2023
A+
A-
Milli denizaltı torpidosu AKYA’dan kritik başarı

Türkiye’nin milli imkanlarla geliştirilen AKYA Ağır Sınıfı Torpido mühimmatı, önemli bir başarıya daha imza attı. 8 Ağustos 2023 tarihinde gerçekleştirilen “AKYA Eğitim Torpidosu Atışı”nda, suüstü unsurun altından farklı derinlik ve süratlerde geçişler başarıyla gerçekleştirildi. Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Deniz Albay Zeki Aktürk, konuyla ilgili açıklamalarında bu başarıya dikkat çekti.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine kısa süre önce dahil olan AKYA, milli imkanlarla Roketsan tarafından geliştirildi. AKYA, Türk Deniz Kuvvetleri envanterindeki ABD üretimi Mk46 ile Almanya üretimi DM2A4 Ağır Torpidolarını yerini alacak. Bu doğrultuda, GÜR ve PREVEZE Sınıfı Denizaltılar ile REİS Sınıfı Denizaltılarda AKYA’nın kullanıma alınması planlanmaktadır. AKYA’nın savaş yönetim sistemlerine başarılı bir şekilde entegre edildiği bildirildi.

AKYA Ağır Sınıf Torpido Teknik Özellikleri

AKYA torpidosunun özellikleri şu şekildedir:
– Menzil: 50+ kilometre
– Sürat: 45+ Knot
– Hedefler: Denizaltılar, Su Üstü Gemileri
– Güdüm: Akustik Karşı Karşı Tedbir Kabiliyetine Sahip, Aktif/Pasif Sonar Başlık, Dümen Suyu Güdümü
– Güdüm Modu: Dahili Güdüm, Fiber Optik Kablo ile, Harici Güdüm

AKYA torpidosunun yaklaşma sensörü ve çarpma ile infilak yapabilen bir tapası bulunmaktadır. Ayrıca, su altı şok tesirli duyarsız bir harp başlığına sahiptir ve kovan terk edebilme yeteneğine sahiptir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.