Komiser Olma Şartları Nelerdir?

04.06.2019
A+
A-
Komiser Olma Şartları Nelerdir?

Polislik mesleğini halihazırda icra eden kişilerin mesleklerinde ilerlemek amacıyla komiser olmak istemesi olağan bir durumdur. Bu bağlamda, mesleklerini daha üst noktada icra etmeye devam etmek isteyen kişiler için komiserlik yolu bulunmaktadır. Ancak komiser olmak için çeşitli şartlar bulunmaktadır. Bu şartları yerine getiren kişiler mesleklerine komiser olarak devam edebilmektedir. En çok da komiser olma şartları nelerdir sorusu gündeme gelmektedir.

Polis Memurları İçin Komiserlik Mümkün mü?

Polislik yapabilmek adına orta veya yüksek öğrenimlerini tamamlayan kişiler, bu aşamanın ardından çeşitli sınavlara tabi tutulmaktadır. Devlet tarafından gerçekleştirilecek alımların niteliğine göre değişen bu sınavların yanı sıra adaylar, PAEM, POMEM veya PMYO gibi polislik ile ilgili kurumlardan bir tanesinin bünyesinde yer alıp, burada gerekli şartları sağlayarak eğitimini bitirirse, Emniyet Teşkilatı’na girme hakkı kazanmaktadır. Böylece komiser olma şartları nelerdir sorusu bu kişiler için cevaplanmış olacaktır. Bu noktada PMYO veya POMEM mezunu kişiler mesleklerine polis memurluğu mertebesinden başlamaktadır.

PAEM Mezunları

Ancak PAEM mezunu kişiler ise eğitimlerini tamamlamalarının ardından mesleklerine komiser yardımcılığı mertebesinde başlangıç yapma hakkını elde ederler. Bu kişiler, gerekli şartları sağlamalarının ardından komiserliğe yükselmektedir. Bu bağlamda komiser olma şartları nelerdir? sorusu daha çok polis memuru olarak görev yapmakta olan kişileri ilgilendirmektedir.

Komiserlik Şartları

Komiser olmak isteyen kişilerin yerine getirmesi gerekli olan çeşitli aşamalar bulunmaktadır. Bu aşamaların başında PAEM gelmektedir. Komiser yardımcı yetiştirmek adına hizmet veren bu kurum, önceden belirlenmiş çeşitli şartları yerine getiren adayları bünyesine kabul etmektedir. Bu nedenle de komiser yardımcılığı yapmak isteyen kişilerin ilk olarak kurumun hangi şartları istediğini bilmesi büyük önem taşımaktadır. PAEM bünyesinde eğitimini tamamlayan kişiler, mesleklerine komiser yardımcılığı seviyesinden başlayarak, daha sonra komiser olabilmektedir.

PAEM başvuru şartları ise şu şekildedir;

-Türk Vatandaşı olmak.

-Lisans eğitimini tamamlamış olmak.

-KPSS’de P3 puan türünden en az 70 puan almış durumda olmak. (Bu noktada belirlenen puan barajında değişiklik olma ihtimali bulunmaktadır. Bu sebeple ilgili adayların, kılavuz üzerinden bu baraj değerini mutlaka kontrol etmeleri gereklidir.)

-Bu mesleği icra edebilmek için gerekli olan sağlık koşullarına sahip olmak.

-Fiziksel yapının belirlenen kriterlere uygun olması.

Yukarıda sayılan kriterlere sahip olan kişiler komiser olma şartları nelerdir? sorusunun cevabını buradan alabilir ve gerekli koşulları sağladığı taktirde başvurularını yaparak, komiser olma yolundaki ilk adımlarını atabilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. aslancpt dedi ki:

  Bilgilendici bir yazı olmuş, okumam iyi oldu. Teşekkürler.

 2. Serkan ÖRÜÇ dedi ki:

  Ellinize sağık, yararlı olmuş.

 3. Murat Temel dedi ki:

  Polis olmak istiyorum puan olarak ne kazanmam lazım?

 4. ender aslan dedi ki:

  şartlar he açıdan çok iyi yaş şartı daha yükselmeli diyenler var ama gerek yok

 5. Göksenin Akıncı dedi ki:

  Komiser olmak isteyenler için yararlı bir makale olmuş.

 6. Ali Can dedi ki:

  Vermiş olduğunuz bilgi ve paylaşım için teşekkürler, gayet açıklayıcı….

 7. can uyar dedi ki:

  Polis olma gibi bir düşüncem yok fakat sitenize girdiğimde her makaleyi okumak istiyorum. Çok güzel anlatım diliniz var. Emeği geçenlere teşekkür ederiz. Umarım bilgi arayan insanların işine yarar.

 8. Bülent dedi ki:

  Lisans mezuniyeti her iş kolunda olduğu gibi komiserlik mesleğinde de ön plana çıkıyor.Ancak yazıda göremedim burada herhangi bir yaş sınırı vs yok sanırım.

 9. İlker TR dedi ki:

  Güzel makale olmak isteyen arkadaşlar için devamı gelsin

 10. Umut dedi ki:

  Polis olmak ilerideki hedeflerimden sadece biri ve bu web sitesi sayesinde bütün aklımdaki soruların cevabını buluyorum aklıma bir şey takılsa direk bu kaynağa bakıyorum çünkü en iyi cevabi alacağımı biliyorum.