LongShot Hava Hava Muharebe İHA’sını kazanan belli oldu

09.09.2023
A+
A-
LongShot Hava Hava Muharebe İHA’sını kazanan belli oldu

ABD’nin LongShot Hava Hava Muharebe İnsansız Hava Aracı (İHA) ihalesini kazanan şirket belli oldu. LongShot’ı General Atomics geliştirecek.

ABD Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı, LongShot programının bir parçası olarak havadan havaya füze atabilen ve havadan bırakılabilen insansız bir hava aracı geliştirmesi için General Atomics’i seçti. Bu karar, firmanın yetenekleri ve deneyime dayanmaktadır.

General Atomics, avcı ve bombardıman uçaklarına daha uzun mesafelerdeki hava tehditlerine karşı yeni bir esneklik kazandırabilecek olan bu insansız hava aracının uçuş testlerine yıl sonundan önce başlamayı umduğunu açıkladı. Bu, şirketin projeyi ne kadar ciddiye aldığını göstermektedir.

Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), LongShot projesinin ilk tur sözleşmelerini 2021 yılında General Atomics, Lockheed Martin ve Northrop Grumman arasında dağıttığını duyurdu. Ancak projenin aslında bir önceki yıl başladığı bilinmektedir. Bu, projenin uzun bir süreçte geliştirildiğini göstermektedir.

F-15EX

Proje, mevcut 4. nesil avcı uçakları ve havadan havaya füzelerin angajman menzilini ve görev etkinliğini artırmayı hedeflemektedir. LongShot, taşıyıcı platform olarak F-15’in tercih edildiği bir konsept içermektedir. Bu, projenin etkili bir şekilde uygulanabilmesi için bir strateji olduğunu göstermektedir.

Öte yandan, General Atomics tarafından paylaşılan çizimde LongShot’ın bir dizi özelliği görülmektedir. Ön kısımda kanatçıklar, arkaya doğru ters çevrilmiş ana kanatlar ve ters V şeklinde ikiz kuyruk bulunmaktadır. İHA’nın fırlatıldıktan sonra ana kanatların açılması planlanmaktadır. Ayrıca, üst kısımda küçük bir aerodinamik kuyruk benzeri bir uzantı ve çentikli bir burun bulunmaktadır. Bu detaylar, LongShot’ın benzersiz tasarımını açıklamaktadır.

LongShot tasarımında, İHA’nın AIM-120 Gelişmiş Orta Menzilli Havadan Havaya Füze (AMRAAM) ateşlediği görülmektedir. Ancak, İHA’nın füzeleri harici olarak mı yoksa dahili bir bölmede mi taşıyacağı hakkında şu anda bilgi bulunmamaktadır. Bu detay, projenin daha fazla ayrıntıya ihtiyaç duyduğunu göstermektedir.

AMRAAM

Pentagon’un Mart ayında açıklanan 2024 Mali Yılı Bütçe Teklifi’nde proje hakkında daha fazla bilgi verilmiştir. “LongShot programı, mevcut havadan havaya füzeleri kullanarak uzak menzillerde birden fazla düşman hedefe angaje olabilen havadan fırlatılan bir İnsansız Hava Aracı (İHA) geliştiriyor. LongShot, mevcut avcı uçaklarından harici olarak veya mevcut bombardıman uçaklarından dahili olarak atılacaktır.” Bu açıklama, projenin amacını ve nasıl kullanılacağını detaylandırmaktadır.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.