ASELSAN ve Roketsan, Milli Füze Sistemleri İçin Sözleşme İmzaladı

04.10.2023
A+
A-
ASELSAN ve Roketsan, Milli Füze Sistemleri İçin Sözleşme İmzaladı

ASELSAN ve Roketsan, milli füze sistemlerinin haberleşme, arayıcı başlık ve atış kontrol sistemleri için yaklaşık 335 milyon lira değerinde bir sözleşme imzaladılar.

ASELSAN tarafından yapılan açıklamada, “ASELSAN ve ROKETSAN arasında Haberleşme Sistemleri, Arayıcı Başlık Sistemleri ve Atış Kontrol Sistemleri ile ilgili olarak toplam değeri 4.900.000,- ABD Doları, 5.233.100,- Avro ve 55.262.944,- TL olan sözleşmeler imzalanmıştır.

Bu açıklama ROKETSAN’dan alınan izinle yapılmıştır.” ifadelerine yer verildi.

ASELSAN, hangi füze platformu için bu sistemlerin tedarik edildiği bilgisini açıklamamıştır. Ancak şu anda Roketsan öncülüğünde geliştirilen ve üretilen ATMACA, OMTAS, UMTAS, SUNGUR, HİSAR-A+, HİSAR-O+, HİSAR-RF ve SİPER Blok I gibi füze sistemleri, ASELSAN tarafından geliştirilen arayıcı başlıkları kullanmaktadır.

ATMACA’nın Radar Arayıcı Başlığı

Diğer yandan, ATMACA Gemisavar Füzesi gibi karmaşık ürünlerde, arayıcı başlıkların yanı sıra haberleşme ve atış kontrol sistemleri de büyük öneme sahiptir. Türk Deniz Kuvvetleri’ne seri üretim teslimatları başlayan ATMACA Füzesi’nde; arayıcı başlık, atış kontrol ve haberleşme unsurları milli olanaklarla geliştirilmiştir.

Neden 3 farklı döviz kurunda sözleşme imzalanıyor?

İki şirket arasında 3 farklı para birimiyle sözleşme imzalanması, kamuoyunun merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Türk savunma sanayi şirketleri, kendi aralarında yaptıkları sözleşmelerde Türk Lirası kullanmayı mümkün olduğunca tercih etmektedir.

Ancak yurt dışından yapılan tedarikler nedeniyle Türk Lirası ile temin edilemeyen ürünler için ayrıca ABD Doları ve Euro cinsinden sözleşmeler imzalanmaktadır.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.