Azerbaycan ordusu Karabağ’daki mayınları OZAN ile temizliyor

03.10.2023
A+
A-
Azerbaycan ordusu Karabağ’daki mayınları OZAN ile temizliyor

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) tarafından geliştirilen “Katlanabilir Metal Mayın Dedektörü – OZAN” ile Karabağ’daki mayınları temizliyor. Bu dedektörler, Azerbaycan Kara Kuvvetleri tarafından işgalden kurtarılan bölgelerin mayından arındırılma sürecinde kullanılıyor.

OZAN mayın dedektörlerinin Azerbaycan Ordusu’na 1300+ adet teslim edildiği bilgisi paylaşıldı. Bu dedektörler, güvenlik birimlerine hızlı, kolay ve doğru bir şekilde mayın/el yapımı patlayıcı (EYP) araması yapabilme imkanı sağlıyor.

TÜBİTAK BİLGEM ve Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) tarafından geliştirilen OZAN sistemi, %100 yerli tasarım olup kompakt yapısı ve düşük taşıma ağırlığı ile harekât bölgesinde görev alan güvenlik birimlerinin ihtiyaçlarına yönelik olarak tasarlandı. Sistem, dünyanın en hafif dedektörü olarak öne çıkıyor ve güvenlik birimlerinin uzun intikallerinde taşıma kolaylığı sağlıyor.

OZAN sistemi, hedef tespitinde operatöre sesli, görsel ve titreşimli ikaz olmak üzere üç farklı tespit uyarısı sunuyor. Yanlış alarm oranı düşük olan bu sistem, metal yoğunluğunu grafik LCD ekran üzerinde görüntüleyerek operatöre kolaylık sağlıyor.

Azerbaycan Ordusu’nun son teknoloji dedektörlerle donatılmış olması, Karabağ’daki mayınların temizlenmesi ve bölgenin güvenli hale getirilmesi sürecine büyük bir katkı sağlamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.