TEI-TF6000 Turbofan Motoru için yeni parçalar teslim edildi

03.10.2023
A+
A-
TEI-TF6000 Turbofan Motoru için yeni parçalar teslim edildi

TEI, Türkiye’nin ilk Turbofan Motoru TEI-TF6000 için prototip alternatörün teslim aldığını açıkladı. Türkiye’nin havacılık motorlarındaki lider şirketi TEI, TEKNOFEST 2023’de sergilenen Türkiye’nin ilk Turbofan Motoru TEI-TF6000’de kullanılacak alternatörün teslim alındığını duyurdu. Bahse konu parça İşbir Elektrik ile birlikte geliştirildi. TEI’nin resmi X hesabı üzerinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İşbir Elektrik ile birlikte yürüttüğümüz sabit mıknatıslı alternatör geliştirme çalışmaları kapsamında, Türkiye’nin ilk Turbofan Motoru TEI-TF6000 için, ilk prototip ürünün teslimatını Eskişehir Endüstri Fuarı’nda gerçekleştirdik.”

İlk parça teslimatı Eylül ayında yapılmıştı

TEI, TF6000 Turbofan Motoru için Sabancı Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Tümleştirilmiş Üretim Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde (SU IMC) Kordsa tarafından üretilen fan iç mahfaza parçasını (Fan Duct Inner Case) teslim almıştı.

TEI-TF6000 Turbofan Motoru’nda kullanılacak olan fan iç mahfaza sistemi, kompozit malzeme kullanımı sayesinde hafif bir motor tasarımına imkân tanıyor. Kompozit malzemenin sağladığı yüksek mukavemet avantajı ile TEI, milli turbofan motorunda rekabetçi bir çözüm sunacak.

TEI-TF6000 Turbofan Motoru

TEI, Türkiye’nin Turbofan Motoru ihtiyacını göz önünde bulundurarak kendi öz kaynakları ile projeyi hayata geçirmiştir. Bununla birlikte 6000 lbf kuru itki gücüne sahip ilk  milli Turbofan Motorunu üretmektedir. Ayrıca motor art yakıcı versiyonunu da destekleyecek şekilde tasarlanmıştır. Bu bağlamda motor, art yakıcı ile birlikte de daha fazla itki sağlayacaktır.

Bu motor programı milli muharip uçağın motoruna giden yolda teknoloji kazanımı ve gösterimi için kurgulanmıştır. TEI-TF6000 Turbofan Motoru insanlı-insansız savaş uçakları, bölgesel yolcu uçakları gibi farklı milli platformlarda kullanılabilecektir. Ayrıca bu proje ile Türkiye’de ilk kez Turbofan Motoru, aksesuar alt sistemleri, fan modülü, değişken sabit kanatlı kompresör, akış karıştırıcı egzoz, art yakıcı tasarım, geliştirme ve imalat aşamalarını gerçekleştirecektir. Bunun yanı sıra ülkemize yerli yan sanayii firmaları ve tecrübeli insan gücü kazanımını hedeflemektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.