Ankara’daki terör saldırı girişiminde ilgi çeken silah hakkında

02.10.2023
A+
A-
Ankara’daki terör saldırı girişiminde ilgi çeken silah hakkında

Ankara’daki Emniyet Genel Müdürlüğü’ne yönelik terör saldırı girişiminde ele geçirilen silah sistemi dikkat çekiyor. RPO-A Shmel adlı silah Türkiye’de yeni bir silah olarak kabul edilebilir.

Bugün saat 09:30’da Ankara’da bulunan İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü hedef alındı. İki teröristten biri canlı bomba yeleğini patlatırken, diğer terörist güvenlik güçleri tarafından etkisiz hale getirildi.

Teröristler tarafından 2020’den itibaren kullanılıyor

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 2022 yılında Pençe-Kilit bölgesinde gerçekleştirilen bir operasyonda RPO-A Roket Tahrikli Alev Silahı ele geçirildi. Ayrıca 2020 yılında Barış Pınarı bölgesinde gerçekleştirilen bir operasyonda da RPO-A ele geçirildi. PKK’lı teröristler tarafından 2020 yılında Metina bölgesinde gerçekleştirilen bir saldırıda da RPO-A Shmel kullanıldığı biliniyor.

PKK’lı teröristlerin Shmel silahını Suriye’de özel bir eğitimden geçerek kullandıkları biliniyor. Bu da PKK’lıların 2018’den sonra Suriye’de Shmel silah sistemiyle karşılaştığını ve kullanmaya başladığını gösteriyor.

RPG serisi roketatarlara benzer bir yapıya sahip olan RPO-A Shmel, Sovyetler Birliği tarafından 80’li yıllarda geliştirildi. 93mm çapında olan RPA-A Shmel, roket tahrikli bir alev silahıdır ve yanıcı özellikli termobarik bir harp başlığına sahiptir. Silahın uzunluğu 0.92 metre ve ağırlığı 11 kilogramdır. Silahın kullandığı roket mühimmatının uzunluğu ise 0.7 metredir.

Azami menzili 1000 metre

RPO-A ilk olarak 1980’li yılların sonlarında Afganistan’da Sovyet birlikleri tarafından kullanılmaya başlandı. Silahın azami menzili 1000 metre ve etkili menzili 300 metredir. Eğitimli bir kişi tarafından uygun şartlarda atış yapıldığında 600 metreye kadar isabetli atış yapılabilir. RPO-A kullanıcısı ülkeler arasında Afganistan, Belarus, Çin, Kongo, Fiji, Gürcistan, Hindistan, Kazakistan, Kuzey Kore, Rusya Federasyonu, Ruanda, Sri Lanka, Suriye, Ukrayna ve Vietnam bulunmaktadır.

Son zamanlarda RPO-A Shmel’in Suriye’de ve Rusya-Ukrayna Savaşı sırasında aktif olarak kullanıldığı biliniyor.

RPO-A, 3 farklı mühimmat seçeneğine sahiptir. İlk mühimmat aynı isme sahip olan RPO-A’dır. Bu mühimmat 2.1 kilogram ağırlığında olup termobarik özellik gösterir ve 50 metrekarelik bir açık alana nüfuz edebilir. Kapalı alanlarda ise 80 metrekarelik bir alana nüfuz edebilir. RPO-A mühimmatının etkisi, 120mm havan topu veya 122mm yüksek patlayıcılı roketlere eşdeğerdir.

İkinci sıradaki mühimmat RPO-D olarak bilinir ve sis mühimmatıdır.

Üçüncü sırada ise RPO-Z bulunur. Bu 2.5 kilogram ağırlığındaki mühimmat yangın çıkarıcı özelliktedir.

Genellikle aktif olarak kullanılan mühimmat ise RPO-A’dır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.