Romanya, Bayraktar TB2 teslimat tarihini açıkladı

02.10.2023
A+
A-
Romanya, Bayraktar TB2 teslimat tarihini açıkladı

Romanya, 321 milyon dolar tutarında bir sözleşme imzalayarak Bayraktar TB2 SİHA tedarikini sağlayacak. Romanyalı General’in açıklamasına göre teslimatlar yakında başlayacak.

Nisan 2023’te Romanya ve Türkiye, Romanya Kara Kuvvetleri’ni donatacak 18 adet Bayraktar TB2 insansız hava aracı alımı için 321 milyon dolar değerinde bir sözleşme imzaladı. Bu sistem, her biri 3 insansız hava aracından oluşan toplamda 6 sistem içermektedir.

Aralık 2022’de Romanya Milli Savunma Bakanlığı ve İsrailli Elbit Systems, Romanya Ordusu için 21 Watchkeeper X insansız hava aracı satın almak üzere bir sözleşme imzaladı. Bu sistem de her biri 3 insansız hava aracı ve bir komuta merkezinden oluşan toplamda 7 sistem içermektedir.

Bayraktar TB2 SİHA’ların teslimatıyla ilgili olarak, Romonya Savunma Bakanlığı Silahlanma Genel Müdürlüğü Başkanı Tümgeneral Teodor Incicaș, işlerin ilerleme kaydettiğini doğruladı. Incicaş, “Bayraktar programı bu yıl başladı. İlk teslimatlar önümüzdeki yıldan itibaren yapılacak” dedi.

Watchkeeper X’ler silahlı olacak

Incicaș, Kara Kuvvetleri tarafından kullanılacak diğer İHA’larla ilgili önemli bir açıklama yaptı. İsrail’den tedarik edilecek olan Watchkeeper İHA’ların da silahlı olacağını belirtti.

Watchkeeper’ın Birleşik Krallık Ordusu’na da teslim edildiğini vurgulayan Incicaș, “Sistemin silahlandırılmasını istedik ve silahlandırmak için mühimmat satın alacağız” şeklinde konuştu.

Romanya kendi İHA’larını geliştirmek istiyor

Genel İncicaș, Romanya’nın kendi insansız hava araçlarına sahip olabileceğini belirtti ve ülkenin kendi üretim insansız hava araçlarına sahip olma projesini geliştirme konusunda da değindi.

Bu doğrultuda, Romanya Askeri Teknikler ve Teknolojiler Araştırma Ajansı’nda yürütülen araştırmalar sonucunda kendi üretim insansız hava araçlarına sahip olmayı hedefledi.

c
Watchkeeper X

Incicaș, “Şu anda bu uçakların son test aşamasında olduğumuzu sizden saklamayacağım ve yıl sonuna kadar onaylanmalarını ve ardından üretime geçmelerini umuyoruz. Umarım (yerel olarak geliştirilen insansız hava aracını üretecek olan) Romen şirketleri olacaktır. Askeri Teknikler ve Teknolojiler Araştırma Ajansı tarafından sağlanan belgelere dayanarak bir üretim prosedürü düzenleyeceğiz” şeklinde konuştu.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.