Milli makineli tüfek SAR 762 MT ile ilk faaliyet

14.10.2023
A+
A-
Milli makineli tüfek SAR 762 MT ile ilk faaliyet

SARSILMAZ tarafından geliştirilen milli makineli tüfek SAR 762 MT, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ilk kez bir atışlı test faaliyetinde kullanıldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin planlı faaliyetlerinden olan Ateş Serbest 2023’ün Seçkin Gözlemci Günü, bugün gerçekleştirildi. Türk savunma sanayii ürünlerinin boy gösterdiği tatbikat sırasında, bazı silah sistemleri ilk kez kullanıldı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve SARSILMAZ arasında imzalanan sözleşme kapsamında milli makineli tüfek SAR 762 MT’nin geliştirilmesi gerçekleştirildi. Bu milli makineli tüfek, Milli Savunma Bakanlığı tarafından icra edilen Ateş Serbest 2023 Faaliyeti sırasında kullanılan silahlar arasında yer aldı. SAR 762 MT, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan testlerde olumlu sonuçlar verdi ve Mehmetçik tarafından tam not aldı.

Milli makineli tüfek SAR 762 MT, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı başta olmak üzere güvenlik birimleri tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Bu tüfeğin A, B, C, D ve E olmak üzere 5 farklı modeli bulunmaktadır.

SAR 762 MT-A modeli, Uzaktan Kumandalı Silah Sistemlerinde (UKSS) kullanılabilmektedir ve şu anda 4×4 taktik tekerlekli zırhlı kara araçlarında kullanılmaktadır. Diğer bir model olan SAR 762 MT-B ise piyade birlikleri tarafından kullanılmak üzere geliştirilmiştir ve hem çatal ayak ile hem de üç ayaklı sehpa üzerinden ateşlenebilir.

SAR 762 MT-C modelinin hedefi, tekerlekli veya paletli zırhlı araçlarda eş eksenli (co-axial) makineli tüfek olarak kullanılmaktır. SAR 762 MT-D ise SAR 762 MT-B modele benzer özelliklere sahip olup, dakikadaki atım hızı 3 konumlu gaz valfi sayesinde değiştirilebilir. Serinin son üyesi SAR 762 MT-E ise korozyona dayanıklı yapısı sayesinde deniz platformlarında kullanılmaktadır.

SAR 762 MT, hızlı namlu değiştirme (QCB) özelliği sayesinde daha fazla atış yapma olanağı sunar ve en az 50 bin atım gövde ömrüne ve 25 bin atım namlu ömrüne sahiptir. Ayrıca, -42 ila +71˚C aralığındaki sıcaklıklarda çalışabilir ve bölge hedefleri için etkili menzili 1100 metreye ulaşırken, azami menzili ise 3.725 metredir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.